Hoppa till sidans innehåll

Program & kallelser 2014


Herrar 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse
3-5 juli Södertälje, SWE Tester/läger  Länk
7-12 juli Södertälje, SWE Läger  
14-16 juli Södertälje, SWE Läger  
18-19 juli Belgien Landskamper  
22-24 juli Södertälje, SWE Läger  
26-27 juli Sarajevo, BOS Landskamper  
30 juli Södertälje, SWE Läger  
1-3 augusti Torun, POL 4-nationsturnering  
6-9 augusti Luleå, Sverige Läger  
10 augusti Luleå, Sverige EM-kval, Sverige-Lettland   
11 augusti Luleå, Sverige Läger  
13 augusti Rumänien EM-kval, Rumänien-Sverige  
15-16 augusti Slovakien Läger  
17 augusti Slovakien
EM-kval, Slovakien-Sverige   
20 augusti Lettland EM-kval Lettland-Sverige  
22-23 augusti Borås, Sverige Läger
24 augusti Borås, Sverige EM-kval, Sverige-Rumänien   
27 augusti Borås, Sverige EM-kval, Sverige-Slovakien   

 

 

Damer 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse

3-4 maj

Norrköping, SWE Fystester Länk 

7-11 maj

Södertälje, SWE Läger Länk 

15 maj

Södertälje, SWE Läger Länk 
17-18 maj Helsingfors, FIN
Matcher  
22 maj Druskininkai, LIT Match Länk 
23 maj Druskininkai, LIT Träning  
24 maj Druskininkai, LIT Match  
29 maj Södertälje, SWE Träning Länk 
31 maj -1 juni Gdansk, POL Matcher  
4-6 juni Södertälje, SWE Läger Länk 
7 juni Moskva, Ryssland EM-kval Ryssland-Sverige
 
10 juni Luleå, SWE Läger  
11 juni Luleå, SWE EM-kval Sverige-Holland  
14-17 juni Södertälje, SWE Läger  
18 juni Södertälje, SWE EM-kval Sverige-Ryssland  
19-20 juni Södertälje, SWE Läger  
22 juni Holland EM-kval Holland-Sverige  

 

 

Rullstol Senior 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse
30 maj - 2 juni Norrköping, SWE Läger  Länk
6 juni - 9 juni Frankfurt, GER Turnering  
12-15 juni Norrköping, SWE

Läger

 
28 juni - 2 juli  Korea Förturnering, VM  
3-15 juli  Incheon, Sydkorea VM  


Damer Universiad

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
 2015        

 

Herrar Universiad

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
 2015        

 

Rullstol U23

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
         

 

Damer U20 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
30 april-4 maj Norrköping, SWE Valborgslägret Länk   
29 maj-1 juni Solna, SWE Läger och 2 Träningsmatcher Länk   
16-18 juni Ängelholm, SWE Läger Länk  
19-22 juni  Spanien Turnering    
23 juni-1 juli  Portugal Turnering    
2-13 juli Udine , ITA EM    

 


Herrar U20

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
30 april - 4 maj Norrköping Valborgsläger Länk  
29 maj -1 juni Solna Läger och 2 Träningsmatcher Länk   
13-15 juni  Stockholm  Läger    
16-19 juni Helsingfors, FIN NM Länk   
24-25 juni Stockholm  Läger    
26-30 juni Domegge Di Cadore, ITA Turnering  
1-5 juli Venedig, ITA Landskamper    
6-21 juli Heraklion, Kreta, GRE  EM Länk   

 


Damer U18 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
2-6 januari Tallinn, EST BSBC    
30 april -4 maj  Norrköping Valborgslägret Länk   
26 maj - 1 juni Solna NM Länk  
6-8 juni Uppsala  Distriktslagsturnering  
23-24 juni Stockholm  Läger  Länk   
25-30 juni Reze, FRA  Turnering     
3-7 juli Tallinn, EST Turnering Länk  
10-12 juli Vilnius, LIT Landskamper Länk  
16-27 juli Matasinhos, POR  EM Länk  
27-30 december Södertälje Läger  

 


Herrar U18 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
2-6 januari Tallinn, EST BSBC    
13-17 april Stockholm Läger    
18-27 april Mannheim, GER AST Länk   
30 april - 4 maj Norrköping Valborgslägret Länk   
28 maj - 1 juni Solna NM Länk  
6-8 juni Uppsala Distriktslagsturnering  
23-27 juni Joulumäe, EST Läger Länk   
3-7 juli Tallinn, EST  Turnering Länk  
19-22 juli Belgrad, SRB  Landskamper    
23 juli -3 augusti Sofia, BUL  EM Länk  
27-30 december Södertälje Läger  
       

 


Damer U17 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
30 april - 4 maj Norrköping Valborgslägret Länk   
6-8 juni  Uppsala Distriktslagsturnering    
13-18 juni Ängelholm Ängelhomsläger Länk  

 


Herrar U17 

Datum Plats Aktivitet Kallelse Progarm
30/4-4/5 2014 Norrköping Valborgslägret Länk   
6-8/6 2014 Uppsala Distriktslagsturnering    
13-18/6 2014 Ängelholm Ängelhomsläger Länk   
19-22/6 2014 Edinburgh, SCO Landskamper    

 

 


Damer U16 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
2-6 januari Tallinn, EST BSBC  
28 januari Sigtuna Läger
 
29 januari - 2 februari Tekirdağ, TUR Turnering Länk    
30 april - 4 maj  Norrköping Valborgsläger Länk   
28 maj - 1 juni Solna NM Länk   
6-8 juni Uppsala   Distriktlagsturnering    
13-19 juni Ängelholm Läger Länk   
20-23 juni London, GBR Turnering    
7-9 juli Stockholm Läger Länk   
10-12 juli Panevezys, LIT Turnering     
17-21 juli Zaragoza, ESP Turnering Länk  
25-28 juli Novi Becej,  SRB  Landskamper Länk  
29 juli-11 augusti Debrecen, HUN EM Länk  
27-31 oktober Nacka Läger Länk 
27-30 december Södertälje Läger    

 


Herrar U16 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
2-6 januari  Tallinn, EST BSBC    
29  januari -1 februari Sigtuna Läger    
2-8 februari Sakarya, TUR  Turnering  Länk  
30 april -4 maj Norrköping Valborgslägret Länk   
26 maj -1 juni Solna NM Länk   
6-8 juni  Uppsala  Distriktlagsturnering    
13-19 juni Ängeholm Läger Länk   
20-23 juni London, GBR  Turnering    
23-27 juli Joulumäe, EST Läger Länk  
4-11 augusti Stockholm/Serbien Läger Länk   
12-14 augusti Ev. Liege, BEL Turnering    
19-31 augusti Strumica, FYR  EM Länk   
27-31 oktober Nacka Läger Länk  
27-30 december Södertälje Läger    

 


Damer U15 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
14-18 juni Luleå Läger Länk    
19-22 juni Köpenhamn, DEN Copenhagen Invitational    
10-14 augusti Mark  Läger Länk   
15-17 augusti Mark NSDBC    

 


 Herrar U15 2014

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
14-18 juni Luleå Läger Länk   
19-22 juni Köpenhamn, DEN

Copenhagen Invitational

   
10-14 augusti Mark  Läger Länk  
15-17 augusti Mark NSDBC    
         

 


 

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:12
Skribent: Per Källman

Postadress:
Svenska Basketbollförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46 8 699 60 00
E-post: This is a mailto link

Se all info