Hoppa till sidans innehåll

Program & kallelser 2015


Program för landslagen inför och under sommaren 2015. Aktiviteter i kursiv stil är ännu inte fastställda.

 

Herrar 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse







 
       

 

 

Damer 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse
6-7 maj Bosön Tester Länk
10-14 maj Södertälje Läger
16-17 maj Gdansk, POL Matcher mot Polen  
20-23 maj Södertälje Läger  
25-27 maj Tarbes, FRA Matcher mot Grekland, Litauen & Frankrike  
30 maj-3 juni Södertälje Läger  
4-5 juni Sverige, TBD Matcher mot Lettland  
11-28 juni Ungern/Rumänien EM  
21 nov TBD Sverige-Spanien, EM-kval Länk FIBA E 
 


 


Damer Universiad 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
6-7 juni  Bosön  Tester enligt fysprofilen  Länk   
12-15 juni Södertälje  Träningsläger Länk   
22-26 juni Södertälje Träningsläger Länk   
28 juni- 1 juli Finland Träningsläger, matcher mot Finland Länk   
 3-15 juli Gwangju, Sydkorea  Universiaden    

 

Herrar Universiad 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
6-7 juni   Bosön  Tester enligt fysprofilen   Länk   
14-18 juni   Träningsläger Länk   
22-26 juni Södertälje Träningsläger Länk   
28 juni- 1 juli Finland Träningsläger, matcher mot Finland  Länk   
3-15 juli Gwangju, Sydkorea  Universiaden    

 

Rullstol Senior 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
5-7 juni  Norrköping  Try-out Läger  Länk   
27-31 juli Norrköping  Träningsläger  Länk   
7-9 augusti Holland Turnering    
12-16 augusti Norrköping  Träningsläger  Länk   
22-25 augusti Bosön Träningsläger  Länk   
26 aug- 7 september Worcester, England EM    

 

Damer U20 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
30 april-3 maj Norrköping, SWE Valborgslägret Länk  
14-16 maj Solna, SWE Träningsmatcher Länk  
15-19 juni  Ängelholm Läger Länk   
19-21 juni Köpenhamn, DEN NM    
27-30 juni SRB Turnering Länk   
30 juni - 13 juli Podgoriza, MNE EM    

 


Herrar U20 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
30 april - 3 maj Norrköping Valborgsläger Länk  
14-16 maj Solna Träningsmatcher Länk
 
11-13 juni  Stockholm  Läger    
14-16 juni Helsingfors, FIN NM Länk  
22-28 juni Södertälje Läger Länk   
3-6 juli Österrike, Steinbrunn Läger    
7-20 juli Szekesfehervar, HUN EM Länk  

 


Damer U18 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
27-30 december Södertälje Läger Länk   
1-5 januari Tallinn, EST BSBC    
30 april - 3 maj  Norrköping Valborgslägret Länk  
12-17 maj Solna NM Länk  
29-31 maj Uppsala Distriktslagsturnering  
6-12 juli Joulumäe, EST Läger Länk  
13-15 juli Stockholm  Läger     
16-18 juli  Susi, FIN  Landskamper    
26-28 juli Ruse, BUL Landskamper Länk  
29 juli - 10 augusti Bucharest, ROM EM Länk
 
27-30 december Södertälje Läger Länk  

 


Herrar U18 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
27-30 december Södertälje Läger Länk  
1-5 januari Tallinn, EST BSBC    
30 april - 3 maj Norrköping Valborgslägret Länk  
12-17 maj Solna NM Länk   
29-31 maj Uppsala Distriktslagsturnering  
22-28 juni Joulumäe, EST Läger Länk  
7-8 juli Nyköping Läger    
9-12 juli Nottingham, GBR Landskamper Länk  
17-20 juli Slovenj Gradec, SLV Landskamper Länk  
21 juli -3 augusti Oberwart, AUT EM Länk
 
27-30 december Södertälje Läger Länk  

 


Damer U17 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
30 april - 3 maj Norrköping Valborgslägret Länk  
29-31 maj Uppsala Distriktslagsturnering    
12-18 juni Ängelholm Ängelhomsläger Länk  
19-21 juni Edinburgh, SCO Landskamper    

 


Herrar U17 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Progarm
30 april - 3 maj Norrköping Valborgslägret Länk  
29-31 maj Uppsala Distriktslagsturnering    
12-18 juni Ängelholm Ängelhomsläger Länk  
19-21 juni Edinburgh, SCO Landskamper    

 

 

Damer U16 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
27-31 oktober Nacka Läger Länk
27-30 december Södertälje Läger Länk   
1-5 januari Tallinn, EST BSBC    
30 april - 3 maj  Norrköping Valborgsläger Länk  
12-17 maj Solna NM Länk  
29-31 maj Uppsala Distriktlagsturnering    
12-18 juni Ängelholm Läger Länk  
19-21 juni London, GBR Turnering    
11-16 juli Joulumäe, EST Läger Länk  
17-20 juli Tallinn, EST Baltic Cup    
27 juli-1 augusti Stockholm Läger Länk  
6-11 augusti Banja Koviljaca, SRB Landskamper Länk  
12-24 augusti Ohrid, FYR EM Länk
 
26-29 oktober Nacka Läger  
27-30 december Södertälje Läger  Länk  

 


Herrar U16 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
27-31 oktober Nacka Läger Länk   
27-30 december Södertälje Läger Länk   
1-5 januari  Tallinn, EST BSBC    
30 april -3 maj Norrköping Valborgslägret Länk  
12-17 maj Solna NM Länk  
29-31 maj Uppsala Distriktlagsturnering    
12-18 juni Ängeholm Läger Länk  
19-22 juni London, GBR  Turnering    

11-16 juli

Joulumäe, EST Läger Länk  
17-20 juli Tallinn, EST Baltic Cup Länk  
24-27 juli  Ockelbo Läger  Länk  
2-4 augusti Sofia, BUL Landskamper Länk  
5-17 augusti Sofia, BUL EM Länk  
26-29 oktober Nacka Läger    
27-30 december Södertälje Läger  Länk  

 


Damer U15 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
13-17 juni Luleå Läger Länk  
18-21 juni Köpenhamn, DEN Copenhagen Invitational Länk   
2-7 augusti Mark  Läger Länk  
7-9 augusti Aalborg, DEN NSDBC    

 


 Herrar U15 2015

Datum Plats Aktivitet Kallelse Program
13-17 juni Luleå Läger Länk  
18-21 juni Köpenhamn, DEN

Copenhagen Invitational

Länk   
2-7 augusti Mark  Läger Länk  
7-9 augusti Aalborg, DEN NSDBC    
         

 


 

Uppdaterad: 24 JAN 2017 16:43

Postadress:
Svenska Basketbollförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996000
E-post: This is a mailto link

Se all info