Hoppa till sidans innehåll
Foto: Sofia Andersson / M&F Foto

Uttagna spelare till landslagsläger och BSBC (Dam & Herr U16/U18)

2017-12-07 09:54
För de svenska ungdomslandslagen innebär jul och nyår träningsläger och Baltic Sea Basketball Cup. Här är spelarna som är uttagna till Södertäljelägret i U16 och U18, dam och herr.
  • Uppdaterad: 2017-12-08 09:49

DAMER U16:  
Stina Almqvist, BK Marbo
Annika Jonsson, BK Marbo 
Lisa Bolander, Uppsala Basket
Ida Jonsson Ojala, Norrköping Dolphins 
Linnea Ehrencrona, Södertälje BBK
Sylvia Leth, KFUM Lidingö 
Olivia Ek, KFUM Fryshuset
Malva Lorensson, Skuru IK 
Matilda Ekh, BG Luleå
Julia Nyström, IK EOS 
Lovisa Fjellner, Alvik Basket
Sanna Ström, Gammelstad BBK 
Lova Hedefalk, KFUM Fryshuset
Felicia Sörensen, BK Marbo 
Lovisa Hevinder, KFUM Fryshuset
Freja Werth, Helsingborg BBK 

Reserver: 
Amanda Billow, Spånga Basket
Maja Strand, KFUM Örebro 
Lina Martinelle, Uppsala Basket
Matilda Söderlund, KFUM Fryshuset 

HERRAR U16: 
Sebastian Andersson, Blackeberg
Kenny Pohto, Hammarby Basket 
Natnael Asgodom, AIK Basket
Rickard Rietz, Helsingborg BBK 
Jacob Burke, Norrköping Dolphins
Gideon Sahlén, KFUM Borås 
Oliver Cupan, Norrköping Dolphins
Tom Sanne, Täby 
Jesper Hagberg, Malbas BBK
Filip Skobalj, IK Eos 
Anton Lindqvist, Helsingborg BBK
Viktor Stepanovski, Helsingborg BBK 
Simon Malmkvist Skott, Södertälje BBK
Marcus Stålberg, KFUM Uppsala
Romeo Myrthil, AIK Basket
Mabou Touray, Hammarby Basket 

Reserver: 
Sebastian Forsling, Lerum Basket
Gustav Liljefors, Skuru IK 
William Humer, Tureberg Basket
Jacob Månsson, Malbas BBK 

DAMER U18: 
Ella Berge, AIK                                             
Sara Lundqvist, EOS                     
Felicia Dourva, EOS
Sofia Persson, BG Luleå
Linnea Ekh, Fryshuset
Sabina Radonja, Södertälje
Clara Granlund, Norrort
Ester Sjöstrand, RIG Mark
Alva Nuñez Halldin, Norrköping
Emma Ström, BG Luleå
Precious Johnson, RIG Mark                      
Hanna Mebius Svensson, Lidingö
Stina Karlsson, EOS
Moa Wretbring, Uppsala
Julia Lindh, Blackeberg
Mathilda Åhlberg, BG Luleå 

Reserver:
Maja Leidefors, Wetterbygden
Jessica Törnberg, Alvik
Ebba Sandell, AIK
Hanna Wester, Wetterbygden

HERRAR U18:
Luka Babic, Köping
Marcus Linnarsson, Norrort
Linus Brandin, Uppsala
Andre Lorentsson, RIG Mark
Tim Carlsten, RIG Mark
Tahe Mahmoud, IK EOS
Johan Crafoord, AIK
Gustav Moberg, BG Luleå
Eddie Czerapowicz, RIG Mark
Oskar Palmquist, RIG Mark
Simon Findén, BG Luleå
Erik Persson, Spanien
Adam Johansson, Jämtland
John Thörnblom, RIG Mark
David Johansson, Tureberg
Wiggo Wiberg, BG Luleå

Reserver:
Ali Dibba, Fryshuset
Gustav Kjellsson, Tureberg
Jonathan Johansson, Norrort
Gabriel Waxberg, Uppsala

 

För 14:e gånger samlas U16 och U18-landslagen för Södertäljelägret under mellandagarna (27-30/12), där varje lag genomför 8 träningar, fystestar och flera teoripass. Lägret följs upp med Baltic Sea Basketball Cup, BSBC, 2-6 januari 2018. 12 spelare från Södertäljelägret blir uttagna till BSBC.  

Skribent: Isac Eriksson
Epost: This is a mailto link


 
facebook twitter-icon YouTube icon button Instagram-icon eng

  

 

Basketapp

appstoreGoogle

adlibris_190x150 

Min_Match_Banner_Nej_200X200

feucph3c1

Postadress:
Svenska Basketbollförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46 8 699 60 00
E-post: This is a mailto link

Se all info