Hoppa till sidans innehåll

Omgång 1


Preliminära grupper och arrangörer omgång 1 RM: 12-14 oktober 2018

Dessa grupper är preliminära och kan ändras beroende på lag och arrangörer som kommer till, drar sig ur etc.

Samtliga arrangörer måste bekräfta att de kan arrangera till SBBF. Maila bekräftelse till This is a mailto link. När arrangören bekräftat blir texten grön. Tills dess är grupper och arrangörer bara preliminära.

Gruppsegrarna i nivå 1-grupperna avancerar direkt till omgång 3. Övriga lag spelar vidare i omgång 2.

I P16 spelar alla lag i nivå 1, då det inte fanns tillräckligt med arrangörer bland de som anmälde sig till nivå 2.

Uppdateringar:

2018-09-15 - KFUM Sundsvall tar över arrangemanget av P16 grupp G från Östersund Basket.

2018-09-17 - Alvik Basket Gul drar sig ur P16 grupp A. Lundby Basket byter därför grupp från grupp D till grupp A.

2018-09-21 - Malbas tar över arrangemanget av P16 grupp F från Team North West (Höganäs Basket).

2018-09-28 - Luleå City Basket drar sig ur P16 grupp A.

2018-10-04 - Alvik Basket Gul drar sig ur F15 grupp F.

2018-10-09 - Hammarkullen drar sig ur F15 grupp G.

2018-10-11 - Skuru Basket drar sig ur P16 grupp E.

Flickor 15                
Nivå 1         Nivå 2      
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D Grupp E Grupp F Grupp G Grupp H Grupp I
Botkyrka Basket Haga Haninge AIK Basket Högsbo Basket Alvik Basket Grön   Fryshuset Basket Arvika Basket Bjärred 305
Gammelstads BBK Sunderbyn SK KFUM Uppsala IK Eos Malbas BBK KFUM Lidingö   Brahe Basket Brooklyn Eagles
KFUM Blackeberg West Åkersberga Basket Norrköping Dolphins KFUM Blackeberg East Södertälje BBK KFUM Sundsvall Höken Basket Västerås Basket Södertälje BBK Vit
Spånga Basket Östersund Basket Oskarshamns BBK Skuru Basket Täby Basket Tureberg Basket Mälarbasket    
                   
                 
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Spånga Basket Haga Haninge Norrköping Dolphins Högsbo Basket Södertälje BBK KFUM Sundsvall Mälarbasket Västerås Basket Södertälje BBK Vit

 

Pojkar 15                
Nivå 1         Nivå 2      
Grupp A Grupp B  Grupp C Grupp D Grupp E Grupp F Grupp G Grupp H Grupp I
BK Höken Alvik Basket KFUM Blackeberg AIK Basket Fryshuset Basket Röd Arvika Basket Huddinge Basket KFUM Lidingö Borås Basket
FUBB Basket Fryshuset Basket KFUM Sundsvall KFUM Uppsala Högsbo Basket Haga Haninge IK Eos Skuru Basket Motala Basket
Hammarby Basket Lobas Kungsholmen Basket Norrköping Dolphins Spånga Basket KFUM Linköping KFUM Gävle Östersund Basket Nässjö Basket
Åkersberga Basket Södertälje BBK Malbas BBK     Täby Basket KFUM Göteborg    
                 
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör  Arrangör
Åkersberga Basket Södertälje BBK KFUM Blackeberg KFUM Uppsala Spånga Basket  Haga Haninge Huddinge Basket KFUM Lidingö  Nässjö Basket

 

Flickor 16              
Nivå 1         Nivå 2    
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D Grupp E Grupp F Grupp G Grupp H
Djursholm Indians Fryshuset Basket AIK Basket Brahe Basket Borås Basket Järva Devils IK Eos Arvika Basket
KFUM Blackeberg Vit KFUM Uppsala Nyköping Basket Gammelstads BBK KFUM Blackeberg Röd Malbas BBK KFUM Lidingö Borlänge Basket
Onsala Pirates BBK Mälarbasket Nässjö Basket Hammarby Basket Lobas Viby Basket Sunderbyn SK KFUM Central
Spånga Basket Ockelbo Basket Södertälje BBK TäbyBasket Marbo Basket Västerås/Enköping Äli Basket  
               
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrnagör
Djursholm Indians Ockelbo Basket Södertälje BBK Hammarby Basket Marbo Basket Västerås/Enköping KFUM Lidingö Arvika Basket

 

Pojkar 16            
Nivå 1            
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D Grupp E Grupp F Grupp G
KFUM Gävle Borlänge Basket Alvik Basket Grön Hammarby Basket Högsbo Basket KFUM Lidingö Fryshuset Basket
  IK Eos Borås/Marbo KFUM Uppsala KFUM Göteborg Malbas BBK KFUM Sundsvall
Lundby Basket KFUM Blackeberg Järva Devils KFUM Örebro   Nässjö Basket Spånga Basket
Åkersberga Basket Täby Basket Södertälje BBK Lobas Trelleborg Pirates Team Northwest Östersund Basket
             
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Åkersberga Basket KFUM Blackeberg Södertälje BBK KFUM Uppsala Trelleborg Pirates Malbas BBK KFUM Sundsvall
Uppdaterad: 17 SEP 2018 09:55 Skribent: Thomas Göransson
Epost: This is a mailto link