Hoppa till sidans innehåll

Omgång 2


Urdragna lag efter omgång 1: 

- Spånga Basket drar sig ur F15 efter omgång 1.

- Skuru Basket drar sig ur P15 efter omgång 1.

- Arvika Basket, BK Höken, KFUM Uppsala och Tureberg Basket drar sig ur F16 efter omgång 1.

- Hammarkullens BK drar sig ur P16 efter omgång 1.

 

Omgång 2 av RM spelas 22-24 november 2019

Arrangören måste bekräfta att de kan arrangera till SBBF. När arrangören bekräftat blir texten grön. Tills alla arrangörer i alla kategorier bekräftat är grupperna bara preliminära.

 

Flickor 15

Ettan och tvåan i varje grupp avancerar till omgång 3.

Lag som kvalificerat sig direkt från omgång 1 till omgång 3: AIK Basket, Alvik Grön, Malbas och Södertälje BBK.

Grupp H Grupp I Grupp J Grupp K Grupp L Grupp M
BK Höken Alvik Vit Arvika Basket Fryshuset Basket Borås Basket BK Vråken
Djursholm Indians Bjärred 305 Haga Haninge KFUM Blackeberg East Hammarkullens BK Bollstanäs SK
KFUM Blackeberg West Hammarby Basket KFUM Uppsala KFUM Skellefteå KFUM Örebro ByGaBo
Östersund Basket Norrköping Dolphins Västerås Basket Lugi Basket Täby Basket Skuru Basket
  Nässjö Basket        
           
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
KFUM Blackeberg West Norrköping Dolphins Arvika Basket KFUM Blackeberg East KFUM Örebro Skuru Basket

 

Pojkar 15

Ettan och tvåan i varje grupp avancerar till omgång 3. Omgång 3 kommer därmed bestå av 17 lag.

Lag som kvalificerat sig direkt från omgång 1 till omgång 3: Alvik Basket, Fryshuset Basket, KFUM Lidingö, Malbas och Södertälje BBK.

Grupp H Grupp I Grupp J Grupp K Grupp L Grupp M
Helsingborg BBK AIK Basket Djursholm Indians Högsbo Basket Antnäs Villagers Hammarby Basket
KFUM Katrineholm KFUM Blackeberg KFUM Örebro IK Eos Kungsholmen Basket Nässjö/Oskarshamn
Lobas Vit KFUM Sundsvall Lobas Röd KFUM Uppsala Täby Basket Tureberg Basket
Norrköping Dolphins Ockelbo Basket Åkersberga Basket   Östersund Basket Wetterbygden Stars
           
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Helsingborg BBK KFUM Sundsvall KFUM Örebro Högsbo Basket Täby Basket Nässjö/Oskarshamn

 

Flickor 16

Ettan och  tvåan i varje grupp avancerar till omgång 3. Omgång 3 kommer därmed bestå av 17 lag.

Lag som kvalificerat sig direkt från omgång 1 till omgång 3: IK Eos, Norrköping Dolphins, Spånga Basket, Södertälje BBK och Åkersberga Basket.

Grupp I Grupp J Grupp K Grupp L Grupp M  Grupp N
AIK Basket Malbas Gladan Basket Duvbo IK Brahe Basket Alvik Basket
Central Basket Täby Norrort Högsbo Basket Hammarkullens BK KFUM Blackeberg Botkyrka Basket
KFUM Lidingö Wetterbygden Sparks MälarBasket Sunderby SK Skuru Basket KFUM Sundsvall
Ockelbo Basket ÄLI Basket Onsala Pirates Tureberg Ladies Viby Basket Östersund Basket
           
           
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Ockelbo Basket ÄLI Basket MälarBasket Tureberg Ladies Viby Basket KFUM Sundsvall

 

Pojkar 16

Ettan i varje grupp och de tre bästa tvåorna avancerar till omgång 3. 

Lag som kvalificerat sig direkt från omgång 1 till omgång 3: AIK Basket, Djurgården Basket, Huddinge Basket, Högsbo Basket, Kungsholmen Basket och Åkersberga Basket.

Grupp J Grupp K Grupp L Grupp M Grupp N Grupp O Grupp P
Alvik Basket KFUM Lidingö Bräcke SK Borås/Marbo Arvika Basket BK Höken Aros Basket
KFUM Örebro Lobas IK Eos Fryshuset Basket Järva Devils Hammarby Basket FUBB Basket
Nässjö Basket Skuru Basket KFUM Uppsala KFUM Sundsvall KFUM Blackeberg Kungsbacka Basket Motala-Linköping
Saltsjöbadens IF Östersund Basket Onsala Pirates Täby Basket Viby Basket Malbas Norrköping Dolphins
            Södertälje BBK
             
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
KFUM Örebro Skuru Basket KFUM Uppsala Täby Basket Viby Basket Hammarby Basket Norrköping Dolphins
Uppdaterad: 14 JUN 2018 10:40 Skribent: Thomas Göransson
Epost: This is a mailto link