Hoppa till sidans innehåll

Omgång 2


Omgång 2 av RM spelas 22-24 november

Nedan ser ni preliminära grupper och arrangörer för omgång 2. Maila till This is a mailto link med er intresseanmälan. Arrangören måste bekräfta att de kan arrangera till SBBF. När arrangören bekräftat blir texten grön. Tills det är arrangörer bara preliminära.

 

Flickor 15

Polisen Basket, BK Vråken, Södertälje BBK, KFUM Fryshuset och Täby Basket är vidare till omgång 3. Från omgång 2 avancerar 11 lag till omgång 3. De två främsta lagen från varje grupp går vidare plus de tre bästa treorna. 

Grupp F Grupp G Grupp H Grupp I
Arvika Basket Gammelstad Basket Alvik Basket  Jämtland Basket U. F-00
Högsbo Basket Jämtland Basket Ung. Huddinge BBK
KFUM Blackeberg
Järva Devils Skuru IK 
Norrköping Dolphins 
KFUM Sundsvall 
Malbas Solna Vikings Spånga Basket
KFUM Örebro
    Uppsala Basket
 
       
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Malbas Gammelstad Spånga Sundsvall

 

Pojkar 15

Alvik Basket, KFUM Fryshuset, Norrköping Dolphins, Uppsala Basket, Jämtland Basket Ungdom och Södertälje BBK är vidare till omgång 3. Från omgång 2 avancerar 10 lag till omgång 3. De två främsta lagen från varje grupp går vidare.

Grupp G Grupp H Grupp I Grupp J Grupp K
Gladan Basket Gammelstad Basket Djursholm Indians Eos Lund
Katrineholms IF
Helsingborg BBK
Huddinge BBK Högsbo Basket Eskilstuna Basket
Lobas
KFUM Blackeberg Luleå City Basket Sundsvall Dragons
Mölndal Basket
Solna
Polisen Basket Tureberg Basket
Västerås Basket

Spånga Basket

       
Arrangör Arrangör  Arrangör  Arrangör  Arrangör
Polisen Gammelstad Västerås Eos Lund Katrineholm

 

Flickor 16

Djursholm Indians, Lobas, Södertälje BBK och Uppsala Basket är vidare till omgång 3. Från omgång 2 avancerar 12 lag till omgång 3. De tre främsta lagen från varje grupp går vidare. Övriga fyra lag rankas utifrån 1) antal vinster 2) målskillnad 3) målkvot där de tre främsta lagen oberoende av grupp också avancerar till omgång 3.

Grupp E Grupp F Grupp G
Gladan Basket Alvik Basket  Högsbo Basket
Jämtland Basket Ung. Eskilstuna Basket Marbo Basket
KFUM Blackeberg
Malbas
Norrköping Dolphins
KFUM Fryshuset
Onsala Pirates
Täby Basket
  Solna Vikings  
     
Arrangör  Arrangör  Arrangör 
Fryshuset & Blackeberg Eskilstuna Marbo

 

Pojkar 16

Malbas, Norrköping Dolphins, BK Vråken, KFUM Fryshuset, KFUM Lidingö och Uppsala Basket är vidare till omgång 3. Från omgång 2 avancerar 10 lag till omgång 3. De två främsta lagen från varje grupp går vidare plus de två bästa treorna. 

Grupp G Grupp H Grupp I Grupp J
Alvik Basket Grön Alvik Basket Brahe Basket Ockelbo BK
Jämtland Basket Ung.
Borås Basket Högsbo Basket KFUM Blackeberg
Polisen Basket
Djursholm Indians
S:t Helena
Täby Basket
Sundsvall Dragons
Solna Vikings
Skuru IK
Åkersberga Basket
Eskilstuna Basket (urdraget)
  Södertälje BBK  

     
Arrangör  Arrangör  Arrangör  Arrangör 
Jämtland Borås Högsbo Täby & Åkersberga


Uppdaterad: 24 JUN 2014 14:24 Skribent: David Leman