Hoppa till sidans innehåll

Omgång 2


Urdragna lag efter omgång 1: 

- Helsingborg BBK drar ur P15 efter omgång 1

- Arvika drar ur P15 efter omgång 1

- Gladan drar ur P15 efter omgång 1

- Klubb Syd Center drar ur P15 efter omgång 1

- Arvika drar ur F15 efter omgång 1

- Bollstanäs drar ur P16 efter omgång 1

 

Omgång 2 av RM spelas 27-29 november

Arrangören måste bekräfta att de kan arrangera till SBBF. När arrangören bekräftat blir texten grön. Tills det är arrangörer bara preliminära.

Flickor 15

Ettan och tvåan i varje grupp avancerar till omgång 3.

Grupp G Grupp H Grupp I Grupp J Grupp K
Kvarnby Queens Eskilstuna Basket Antnäs Villagers Högsbo Basket
Djursholm Indians
KFUM Uppsala Katrineholms IF BK Vråken Lobas Basket
Hammarby IF
Solna Vikings  KFUM Blackeberg  Gladan Basket Malbas Basket Marbo Basket
Östersund Basket Team North West KFUM Fryshuset Norrköping Dolphins Nässjö Basket
Omgångens lirare Omgångens lirare Omgångens lirare
Omgångens lirare Omgångens lirare
Isabell Jönsson, Solna Vikings Ebba Sjögren, Katrineholms IF Sanna Ström, Antnäs BBK Emelie Brynemo, Norrköping Dolphins Stina Almqvist, Marbo Basket
         
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
KFUM Uppsala  Katrineholms IF BK Vråken Malbas Basket  Nässjö Basket

 

Pojkar 15

Ettan och tvåan i varje grupp avancerar till omgång 3. Omgång 3 utökas därmed till 18 lag istället för 16.

Grupp I Grupp J Grupp K Grupp L Grupp M
Nässjö Basket HW Basket
Bölebyn SK Djursholm Indians Hammarby IF
KFUM Göteborg KFUM Tyresö Gammelstads BBK Eskilstuna Basket KFUM Östersund
KFUM Lidingö KFUM Uppsala Luleå City Malbas Basket Norrköping Dolphins
Trelleborgs BK Sundsvall Dragons

Skuru IK
Omgångens lirare Omgångens lirare Omgångens lirare Omgångens lirare Omgångens lirare
Erik Käll, Nässjö Basket Abdiwahab Geede, KFUM Uppsala Elias Hortlund, Bölebyn SK Julian Surla, Malbas Patrik Sadik, Hammarby IF
         
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
KFUM Göteborg KFUM Uppsala Gammelstads BBK Skuru IK Hammarby IF 

 

Flickor 16

Ettan, tvåan och trean i 4-lagsgrupperna samt ettan och tvåan i 3-lagsgruppen avancerar till omgång 3.

Grupp F Grupp G Grupp H Grupp I
BK Höken Arvika / Västerås Borgholm Wings IK Eos
Gammelstads BBK KFUM Lidingö  HW Basket Onsala Pirates
KFUM Blackeberg Nyköping Basket KFUM Fryshuset Tureberg BBK
Tensta Basket Sundsvall Dragons Täby Basket  
Omgångens lirare Omgångens lirare Omgångens lirare Omgångens lirare
Emma Ström, Gammelstads BBK Matilda Ekh, Arvika/Västerås Moulayna Johnson Sidi Baba, KFUM Fryshuset  
       
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Gammelstads BBK KFUM Lidingö HW Basket Onsala Pirates

 

Pojkar 16

Ettan och tvåan i varje grupp avancerar till omgång 3.

Grupp G Grupp H Grupp I Grupp J Grupp K
KFUM Fryshuset Djursholm Indians HW Basket  KFUM Blackeberg KFUM Örebro
KFUM Lidingö Gladan Basket KFUM Göteborg KFUM Central Sundsvall Dragons
Norrköping Dolphins Hammarby IF Lobas Basket Solna Vikings Södertälje BBK
Ockelbo BK Huddinge Basket Malbas Basket

Omgångens lirare Omgångens lirare Omgångens lirare Omgångens lirare Omgångens lirare
Tim Carlsten, KFUM Fryshuset & Olle Malmstedt, KFUM Lidingö Simon Akena, Djursholm Indians Joys Ndunzi, KFUM Göteborg - Filip Kurjak, Södertälje BBK
         
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Norrköping Dolphins  Hammarby IF  Malbas Basket  Blackeberg / Central Södertälje BBK
Uppdaterad: 06 SEP 2016 14:22 Skribent: Thomas Göransson
Epost: This is a mailto link