Hoppa till sidans innehåll

Redo för nya matcher

02 DEC 2016 12:27
I helgen är det äntligen dags för omgång två i Riksmästerskapen! Gruppsegrarna från första omgången är redan vidare till omgång 3. Nu inför den andra omgången kan vi se fram emot sprakande strider då lagen slåss om ett avancemang till omgång 3.
  • Uppdaterad: 02 DEC 2016 12:30

Över hela Sverige reser idag lag från sina hemorter för att spela matcher mot lag de kanske aldrig mött. Det är en del av vad Riksmästerskapen är - att spela mot nya lag, resa iväg med sitt lag och få en helhetsupplevelse där spännande matcher och härliga prestationer präglas av goda värderingar i en juste idrottsanda.

Nedan kan ni se vilka lag som vann sina grupper i den första omgången och har tagit sig vidare direkt till omgång 3 samt gruppindelningen för helgen. 

Flickor 15
Lag som kvalificerat sig direkt från omgång 1 till omgång 3: AIK Basket, Högsbo Basket F03, IK Eos, KFUM Haga Haninge, Marbo Basket, Norrköping Dolphins och Södertälje BBK.

Inför helgen ser gruppindelningen ut såhär:
Grupp H: Alvik Basket, Haga Haninge F03, KFUM Uppsala och KFUM Nässjö.
Grupp I: KFUM Blackeberg, KFUM Tyresö, Lobas, Mälarbasket och Östersund Basket.
Grupp J: Arvika Basket, KFUM Fryshuset, KFUM Lidingö och Ockelbo Basket.
Grupp K: HW Basket, Högsbo Basket, Malbas och Tureberg Basket.
Grupp L: BK Höken, Djursholm Indians, Gladan Basket, Spånga Basket och Täby Basket.

Pojkar 15
Lag som kvalificerat sig direkt från omgång 1 till omgång 3: AIK Basket, Hammarby Basket, IK Eos, KFUM Blackeberg, Malbas Basket, Norrköping Dolphins, Skuru Basket och Södertälje BBK.

Inför helgen ser gruppindelningen ut såhär:
Grupp I: Helsingborg BBK, KFUM Blackeberg Röd, Lobas och Viby Basket.
Grupp J: KFUM Fryshuset Röd, KFUM Lidingö, KFUM Uppsala och Täby Basket.
Grupp K: Alvik Basket, Eskilstuna Basket, Huddinge Basket och KFUM Sundsvall.
Grupp L: Haga Haninge, KFUM Nässjö och Luleå City.
Grupp M: Borås Basket, Högsbo Basket, KFUM Göteborg och Åkersberga Basket.
Grupp N: Djursholm Indians, KFUM Fryshuset Turkos, Tureberg Basket och Östersund Basket.

Flickor 16
Lag som kvalificerat sig direkt från omgång 1 till omgång 3: Alvik Basket, Skuru Basket, Spånga Basket, Södertälje BBK, Team North West och Täby Basket.

Inför helgen ser gruppindelningen ut såhär:
Grupp G: AIK Basket, Gammelstads BBK, KFUM Gävle och KFUM Sundsvall.
Grupp H: Högsbo Basket, KFUM Vännerstaden och Marbo Basket.
Grupp I: Hammarby Basket, KFUM Blackeberg och Kvarnby Basket.
Grupp J: BK Vråken, KFUM Uppsala, Oskarshamn BBK och Sunderby SK.
Grupp K: Eskilstuna Basket, Lobas och Malbas.

Pojkar 16
Lag som kvalificerat sig direkt från omgång 1 till omgång 3: AIK Basket, Djursholm Indians, KFUM Göteborg, KFUM Uppsala, Malbas Basket, Skuru Basket, Södertälje BBK och Trelleborg Pirates.

Inför helgen ser gruppindelningen ut såhär:
Grupp I: Eskilstuna Basket, Hammarby Basket, HW Basket och KFUM Nässjö.
Grupp J: Gammelstads BBK, IK Eos, Spånga Basket och Östersund Basket.
Grupp K: Aros Basket, KFUM Central, KFUM Umeå och Ockelbo Basket.
Grupp L: Högsbo basket, KFUM Tyresö, Norrköping Dolphins och Onsala Pirates.
Grupp M: Böle Bulls, Tureberg Basket, Täby Basket och Västra Hisingen Basket.

>>> Klicka här för att får mer information
På sociala medider är det #RMbasketse som gäller för att följa de olika omgångarna. 

Nästa omgång spelas 27-29 januari, då fler lag gör upp att ta sig hela vägen till Final Four i Norrköping 12-14 maj!

Skribent: Philip Eriksson
Epost: Adressen Gömd

 

 

facebook twitter-icon YouTube icon button Instagram-icon eng

 

Basketapp
appstoreGoogle

 

Bonnier_Bonnierforlagen_NOR_BLACK

 

Läs Spelet logga

 

 

 

 

MOLTEN-logo_blå

 

 

DeRoyal