Hoppa till sidans innehåll

Omgång 1


Grupper och arrangörer i USM omgång 1 (15-17 november 2019)

Arrangören måste bekräfta att de kan arrangera till SBBF på This is a mailto link. När arrangören bekräftat blir texten grön. Tills det är arrangörer och grupper bara preliminära.

Lagen delas in i grupperna utifrån seedningssystemet och i möjligaste mån efter geografisk närhet och kommunikationsmöjligheter. Gruppvinnarna i omgång 1 avancerar direkt till omgång 3. Övriga lag spelar vidare i omgång 2 om de resterande platserna i omgång 3.

Seedningssystemet tar 50% hänsyn till fjolårets resultat i den aktuella kategorin och 50% hänsyn till ålderskategorin under. Dvs U19 seedningspoäng styrs av fjolårets resultat i U19+U17. U17 seedningspoäng styrs av fjolårets resultat i U17+U16.

Uppdateringar:

- Mälarbasket i DU17 byter namn till FUBB.

- 2019-11-13: Eskilstuna Basket drar sig ur HU17.

Damer U17      
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D
AIK Basket IK Eos Lobas Luleå Basket
KFUM Blackeberg FUBB KFUM Uppsala Marbo Basket
KFUM Lidingö Norrköping Dolphins Södertälje BBK Norrort
KFUM Umeå Viby Basket Äli Basket VGB
       
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
KFUM Lidingö Viby Basket Södertälje BBK Norrort

 

Herrar U17          
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D Grupp E Grupp F
Central Basket Fryshuset Basket KFUM Gävle BC Luleå AIK Basket Alvik Basket
  Huddinge Basket Norrköping Dolphins KFUM Göteborg KFUM Sundsvall Haga Haninge
KFUM Blackeberg Malbas BBK Norrort KFUM Lidingö KFUM Uppsala Högsbo Basket
Nässjö Basket Lobas Spånga Basket Södertälje BBK Östersund Basket Åkersberga Basket
           
           
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Nässjö Basket Malbas BBK Norrköping Dolphins Södertälje BBK KFUM Sundsvall Högsbo Basket

 

Damer U19        
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D Grupp E
IK Eos Fryshuset Basket Högsbo / Onsala Huddinge Haga AIK Basket
Luleå Basket KFUM Blackeberg Lobas Norrköping Dolphins Alvik Basket
Malbas BBK KFUM Sundsvall Norrort Spånga Basket KFUM Uppsala
Södertälje BBK Marbo Basket Team North West    
         
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Södertälje BBK KFUM Blackeberg Norrort Huddinge Haga KFUM Uppsala

 

Herrar U19            
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D Grupp E Grupp F Grupp G
AIK Basket Filborna BG Alvik Basket Hammarby Basket IK Eos KFUM Uppsala Fryshuset Basket
BC Luleå Högsbo Basket KFUM Göteborg Köping Basket Malbas BBK Marbo Basket KFUM Lidingö
Kalmar Saints KFUM Sundsvall Tureberg Basket Norrort Onsala Pirates Skuru Basket Norrköping Dolphins
KFUM Blackeberg Södertälje BBK Västra Hisingen Basket Östersund Basket Tyresö Basket Umeå BSKT Nässjö Basket
            Trelleborg Pirates
             
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
KFUM Blackeberg Södertälje BBK Västra Hisingen Basket Köping Basket Malbas KFUM Uppsala Norrköping Dolphins
Uppdaterad: 31 OKT 2017 12:06 Skribent: Thomas Göransson
Epost: This is a mailto link