Hoppa till sidans innehåll

Omgång 1


Grupper och arrangörer i USM omgång 1 (16-18 november 2018)

Arrangören måste bekräfta att de kan arrangera till SBBF på This is a mailto link. När arrangören bekräftat blir texten grön. Tills det är arrangörer och grupper bara preliminära.

Lagen delas in i grupperna utifrån seedningssystemet och i möjligaste mån efter geografisk närhet och kommunikationsmöjligheter. Gruppvinnarna i omgång avancerar direkt till omgång 3. Övriga lag spelare vidare i omgång 2 om de resterande platserna i omgång 3.

Seedningssystemet tar 50% hänsyn till fjolårets resultat i den aktuella kategorin och 50% hänsyn till ålderskategorin under. Dvs U19 seedningspoäng styrs av fjolårets resultat i U19+U17. U17 seedningspoäng styrs av fjolårets resultat i U17+U16.

Uppdateringar:

2018-10-25 - KFUM Örebro drar sig ur HU17 grupp G.

2018-11-14 - Alvik Basket drar sig ur DU19 grupp B.

Damer U17        
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D Grupp E
Fryshuset Basket AIK Basket Alvik Basket Högsbo Basket Marbo Basket
Haga Haninge KFUM Lidingö KFUM Blackeberg KFUM Uppsala Onsala Pirates
Lobas Malbas BBK KFUM Örebro MälarBasket Täby/Djursholm Norrort
Nässjö Basket Spånga Basket Luleå Basket Norrköping Dolphins Viby Basket
      Tureberg Basket  
         
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Lobas KFUM Lidingö KFUM Blackeberg Norrköping Dolphins Marbo Basket

 

Herrar U17            
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D Grupp E Grupp F Grupp G
AIK Basket BC Luleå Alvik Basket Huddinge Basket BBK Sundsvall KFUM Uppsala IK Eos
Borås Basket Fryshuset Basket Central Basket KFUM Umeå Hammarby Basket Malbas BBK KFUM Blackeberg
Högsbo Basket Onsala Pirates Norrköping Dolphins Södertälje BBK Skuru Basket Nässjö Basket  
KFUM Lidingö Täby/Djursholm Norrort Viby Basket Tureberg Basket Östersund Basket   VGB
             
             
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Borås Basket Täby/Djursholm Norrort Norrköping Dolphins Södertälje BBK Östersund Basket KFUM Uppsala KFUM Blackeberg

 

Damer U19      
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D
AIK Basket   Central Basket IK Eos
KFUM Blackeberg KFUM Uppsala Fryshuset Basket Marbo Basket
RIG Luleå Team North West Luleå Basket Norrköping Dolphins
Skuru Basket Wetterbygden Sparks Södertälje BBK Täby/Djursholm Norrort
       
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
AIK Basket Team North West (Helsingborg) Södertälje BBK Marbo Basket

 

Herrar U19            
Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D Grupp E Grupp F Grupp G
Djurgården Basket KFUM Göteborg BC Luleå Malbas BBK AIK Basket Alvik Basket BBK Sundsvall
Filborna BG KFUM Lidingö Fryshuset Basket Nässjö Basket Högsbo Basket Central Basket Huddinge Basket
Norrköping Dolphins RIG Luleå KFUM Uppsala Tyresö Basket Stenungsunds BK Köping Stars Tureberg Basket
Södertälje BBK Täby/Djursholm Norrort KFUM Örebro Västra Hisingen Trelleborg Pirates Wetterbygden Stars Östersund Basket
             
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
Södertälje BBK Täby/Djursholm Norrort KFUM Uppsala Västra Hisingen Högsbo Basket Köping Stars BBK Sundsvall
Uppdaterad: 31 OKT 2017 12:06 Skribent: Thomas Göransson
Epost: This is a mailto link