Slutställning Final Four Ungdom - Småland-Blekinge Basketbolldistriktsförbund
Hoppa till sidans innehåll

Slutställning Final Four Ungdom

2018-04-15 18:24
Final Four Ungdom avklarat efter två helgers spel i Kalmar respektive Nässjö.
  • Uppdaterad: 2018-04-15 18:40

Till att börja med så vill vi rikta ettt stort tack till arrangerande föreningar KFUM Kalmar respektive Nässjö Basket och alla funktionärer för ett bra arbete kring Final Four Ungdom helgerna 7-8 samt 14-15 april !

Nedan följer alla resultat och slutställningar för respektive grupp av Final Four Ungdom 2018 och "medaljskörden" var följande:

NÄSSJÖ BASKET
Guld - 6
Silver - 2
Brons - 1

BRAHE BASKET
Guld - 2
Silver - 1
Brons - 1

KFUM KALMAR
Silver - 2

OSKARSHAMNS BBK
Silver - 1
Brons - 2

BANKERYDS BASKET
Silver - 1

FORUM BASKET
Silver - 1

VÄXJÖ RAVENS
Brons - 4

 

FLICKOR U13 SÖNDAG 8 APRIL

10:00
Semifinal 1, Nässjö Basket F 05 - Brahe Basket ( 58-23 )
Semifinal 2, Kalmar Saints - OBBK F 05 ( 57-27 )

14:00
Match om 3:e pris, Brahe Basket - OBBK F 05 ( 80-43 )
Finalmatch, Nässjö Basket F 05 - Kalmar Saints ( 73-26 )

Slutplacering Flickor U13:

1 - Nässjö Basket F 05
2 - Kalmar Saints
3 - Brahe Basket
4 - OBBK F 05

POJKAR U13 SÖNDAG 8 APRIL

12:00
Semifinal 1, Nässjö Basket P 05 - Brahe Basket ( 20-0 )
Semifinal 2, Forum Stars - OBBK P 05 ( 76-51 )

16:00
Match om 3:e pris, Brahe Basket - OBBK P 05 ( 0-20 )
Finalmatch, Nässjö Basket P 05 - Forum Stars ( 63-58 )

Slutplacering Pojkar U13:

1 - Nässjö Basket P 05
2 - Forum Stars
3 - OBBK P 05
4 - Brahe Basket

 

FLICKOR U14 LÖRDAG 7 APRIL

10:00
Semifinal 1, OBBK F 04 - Växjö Ravens ( 84-26 )
Semifinal 2, Brahe Basket - Forum Sparks ( 73-45 )

14:00
Match om 3:e pris, Växjö Ravens - Forum Sparks ( 53-47 )
Finalmatch, OBBK F 04 - Brahe Basket ( 73-75 )

Slutplacering Flickor U14:

1 - Brahe Baket
2 - OBBK F 04
3 - Växjö Ravens
4 - Forum Sparks

POJKAR U14 LÖRDAG 7 APRIL

12:00
Semifinal 1, Nässjö Basket P 04 - Älmhults Beasts BC ( 103-33 )
Semifinal 2, Bankeryds Basket - Växjö Ravens ( 61-53 )

16:00
Match om 3:e pris, Älmhults Beasts BC - Växjö Ravens ( 35-54 )
Finalmatch, Nässjö Basket P 04 - Bankeryds Basket ( 87-39 )

Slutplacering Pojkar U14:

1 - Nässjö Basket P 04
2 - Bankeryds Basket
3 - Växjö Ravens
4 - Älmhult Beasts BC

 

FLICKOR U15 LÖRDAG 14 APRIL

09:00
Semifinal 1, Nässjö Basket F 03/04 - Bankeryds Basket ( 69-33 )
Semifinal 2, Brahe Basket - OBBK F 04 ( 63-43 )

13:00
Match om 3:e pris, Bankeryds Basket - OBBK F 04 ( 36-64 )
Finalmatch, Nässjö Basket F 03/04 - Brahe Basket ( 15-81 )

Slutplacering Flickor U15:

1 - Brahe Basket
2 - Nässjö Basket F 03/04
3 - OBBK F 04
4 - Bankeryds Basket

POJKAR U15 LÖRDAG 14 APRIL

11:00
Semifinal 1, Nässjö Basket P 03 - Växjö Ravens ( 120-52 )
Semifinal 2, Nässjö Basket P 04 - Bankeryds Basket ( 90-77 )

15:00
Match om 3:e pris, Växjö Ravens - Bankeryds Basket ( 74-71 )
Finalmatch, Nässjö Basket P 03 - Nässjö Basket P 04 ( 117-54 )

Slutplacering Pojkar U15:

1 - Nässjö Basket P 03
2 - Nässjö Basket P 04
3 - Växjö Ravens
4 - Bankeryds Basket

 

FLICKOR U16 SÖNDAG 15 APRIL

09:00
Semifinal 1, Nässjö Basket F 03 - Nässjö Basket F 02 ( 55-42 )
Semifinal 2, Brahe Basket - Borgholm Wings ( 80-73 )

13:00
Match om 3:e pris, Nässjö Basket F 02 - Borgholm Wings ( 73-62 )
Finalmatch, Nässjö Basket F 03 - Brahe Basket ( 67-36 )

Slutplacering Flickor U16:

1 - Nässjö Basket F 03
2 - Brahe Basket
3 - Nässjö Basket F 02
4 - Borgholm Wings

POJKAR U16 SÖNDAG 15 APRIL

11:00
Semifinal 1, Kalmar Saints - Forum Stars ( 80-60 )
Semifinal 2, Nässjö Basket P 02 - Växjö Ravens ( 90-73 )

15:00
Match om 3:e pris, Forum Stars - Växjö Ravens ( 0-20 )
Finalmatch, Kalmar Saints - Nässjö Basket P 02 ( 50-86 )

Slutplacering Pojkar U16:

1 - Nässjö Basket P 02
2 - Kalmar Saints
3 - Växjö Ravens
4 - Forum Stars

Skribent: Jovan Skundric
Epost: This is a mailto link


Postadress:
Småland-Blekinge BDF
Box 485
551 16 Jönköping

Besöksadress:
St Göransvägen 31
554 54 Jönköping

Kontakt:
Tel: +46 (0)36 34 54 80
E-post: This is a mailto link

Se all info