Hoppa till sidans innehåll

Tidigare SM-medaljörer


SM Finalister 2019
Finalister SM 3x3 2019: Bakre raden fr vä: Adnan Karovic, Frida Fogdemark, Matilda Claesson, Alexandar Petrovic, Lina Claesson, Abdourahman Medjedoub, Lukas Friberg, Sofia Pelander, Theodore Silveira Övrebö, Oliver Övrebö Silveira, Cecilia Holmberg, Felicia Dourva. Främre raden fr vä: Anton Almqvist, Matilda Åhlberg, Sara Lundqvist.  Foto: Anders Tillgren

 

2019 (Malmö)
Herrar
1:a Guns n Roses - Lukas Friberg, Alexandar Petrovic, Theodore Silveira Övrebö & Oliver Övrebö Silveira
2:a Blouses - Anton Almqvist, Abdourahman Medjedoub & Adnan Karovic
3:a Yellow Moose -  Melwin Flykt, Denzel George, Becaye N'diaye & Jovan Nyström

Damer
1:a Hot Shots - Lina Claesson, Matilda Claesson, Frida Fogdemark & Sofia Pelander
2:a Warheads - Felicia Dourva, Cecilia Holmberg, Sara Lundqvist & Matilda Åhlberg
3:a Blue Nation - Ruba Abo Hashesh, Lovisa Hevinder, Olivia Lantz & Sophia Öjhammar

2018 (Helsingborg)
Herrar
1:a Stockholm BC - Viktor Henriksson, Hugo Stålbröst, Bruno Silva & Gustav Henriksson
2:a Team Red - Tom Göransson, Oliver Övrebö Silveira, Theodore Silveira & Martin Lindström
3:a Men In Black -  Patrik Jaunzems, Simon Fransis, Mak Bajić & Filip Bogdanovic

Damer
1:a SBC Sw3sh - Evelina Svensson, Elin Gustavsson, Ellen Åström & Kajsa Lundahl
2:a Team Göran - Hanna Brändmark, Martina Hedin, Fanny Wallner & Frida Karlsson
3:a Blue Nation - Emmy Sundqvist, Clara Granlund, Signe Almquist & Mika Vågström

2017 (Borås)
Herrar
1:a Team BeOne Sthlm - Hugo Stålbröst, Omar Zaghdane, Patrik Nordström & Daniel Persson
2:a 2win Dragan Damjanovic, Marko Djinovic, Martin Sean & Jörgen Martinson Hiiuväin
3:a De 3 vännerna o Tony -  Tony Green, Martin Andersson, Brandon Barton & Fredrik Larsson

Damer
1:a Team Göran - Hanna Brändmark, Martina Hedin, Fanny Wallner & Kajsa Andersson
2:a Ambassadors - Sofie Ljungcrantz, Johanna Kandell, Simona Bartkova & Emma Jensen
3:a Gott och Blandat - Fatou Ceesay, Sandra Carlsten, Lovisa Humla & Newin Posti

2016 (Norrköping)
Herrar

1:a Stockholm -
Viktor Henriksson, Daniel Kulin, Patrik Nordström & Gustav Henriksson.
2:a 2win Bojan Rajacic, Marko Djinovic, Ted Lidén & Jörgen Martinson Hiiuväin
3:a Men In Black -  Adam Fontaine, Filip Asante, Mustapha Dibba & Samme Unger

Damer
1:a Dolphins Clean Drink - Malin Aasa, Johanna Källman, Hanna Johansson & Caroline Sigefelt. 
2:a Gott och Blandat - Fatou Ceesay, Linda Humla, Lovisa Humla & Linn Humla.
3:a Catwomen - Emilie Bolling, Jamaree Hansen, Patricia Nasasa & Harriet Odwar.

2015 (Sundsvall)
Herrar
1:a 2 win - Dragan Damjanovic, Marko Djinovic, Ted Lidén & Jörgen Martinson Hiiuväin
2:a Tandvård 2 Go - Albin Frank, Gustav Henriksson, Viktor Henriksson & Patrik Nordström.
3:a Blouses (fd. BK Lök) -  Taino Bendz, David Hult, Adnan Karovic & Gustaf Laike

Damer
1:a Lady Dragons - Shannon Lehnberg, Elin Höglund, Ida Aasa & Liselott Mattisson
2:a Gott och Blandat - Fatou Ceesay, Linda Humla, Lovisa Humla & Ann Sheia
3:a Catwomen - Emilie Bolling, Esther Mota Iyele, Luanda Rodriguez & Maroua Zaher

2014 (Borås)
Herrar
1:a Stenungssund $weg - Fredrik Larsson, Anton Stenman, Tony Green & Martin Andersson
2:a BK Lök - David Hult, Taino Bendz, Daniel Motyka & Viktor Bekassy
3:a Tandvård 2 Go - Gustav Henriksson, Viktor Henriksson, Albin Frank & Patrik Nordström

2013 (Halmstad)
Herrar
1:a BK Lök - Taino Bendz, David Hult, Adnan Karovic & Gustaf Laike
2:a  Men In Black - Adam Fontaine, William Ahlberg, Ramme Haag & Kassim Nagwere
3:a pris delades mellan Öresundskraft Crew & Men In Black 2

Uppdaterad: 06 MAJ 2019 16:04 Skribent: Mats Elsnitz
facebook twitter-icon YouTube icon button Instagram-icon eng




 

SpaldingTrueToTheGameWhite

Officiell 3x3-golvleverantör

 

 

Officiell 3x3-boll

Postadress:
Svenska Basketbollförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996000
E-post: This is a mailto link

Se all info