Hoppa till sidans innehåll

Vilka går till Elite Eight?

07 FEB 2020 10:47
I helgen är det dags för U17 och U19 att drabba samman för att avgöra vilka lag som tar sig vidare till Elite Eight, den sista stationen innan Final Four. Nästan alla matcher går att se på SolidSport - här hittar du grupper och länkar.
  • Skapad: 07 FEB 2020 10:47

Nu är det dags igen och vi har ett stort intresse för USM, det märks inte minst i sociala media över hela Basketsverige. Läs gärna SolidSports intervju med Åkersberga P03 som vill försvara sitt guld. Här nedan ser ni alla grupper med länkar till webbsändningar och resultat.

Kom ihåg att tagga alla inlägg i sociala media med #usmbasketse !

DU17

Gruppvinnarna och bästa tvåan går vidare till Elite Eight.

Länk till webbsändning DU17 

Resultat

Grupp E Grupp F Grupp G
IK Eos KFUM Blackeberg FUBB Basket
KFUM Lidingö VGB KFUM Umeå
Lobas Viby Basket KFUM Uppsala
Marbo Basket ÄLI Basket Luleå Basket
     
     
Arrangör Arrangör Arrangör
Lobas KFUM Blackeberg KFUM Uppsala

 

HU17

Här går totalt 16 lag vidare till nästa omgång där de åtta bästa lagen möts i direkt avgörande kvartsfinaler för att nå Final Four.

Från denna omgång 1 är redan sex lag klara, 10 lag går vidare från denna omgång: Gruppvinnarna, grupptvåorna och de två bästa grupptreorna.

Länk till webbsändning HU17

Resultat

Grupp G Grupp H Grupp I Grupp J
KFUM Blackeberg Huddinge Basket Fryshuset Basket Alvik Basket
Lobas Högsbo Basket Haga Haninge Central Basket
Spånga Basket KFUM Göteborg KFUM Sundsvall KFUM Lidingö
Östersund Basket KFUM Uppsala Södertälje BBK Norrort Täby/Djursholm
       
       
Arrangör Arrangör Arrangör Arrangör
KFUM Blackeberg KFUM Göteborg Haga Haninge Norrort Täby/Djursholm

 

DU19

Gruppvinnarna i denna omgång går vidare till Elite Eight.

Länk till webbsändning DU19

Resultat

Damer U19    
Grupp F Grupp G Grupp H
Fryshuset Basket Högsbo/Onsala AIK Basket
KFUM Uppsala KFUM Sundsvall KFUM Blackeberg
Lobas Luleå Basket Malbas
Norrköping Dolphins Spånga Basket Team North West
Södertälje BBK    
     
Arrangör Arrangör Arrangör
Norrköping Dolphins Högsbo/Onsala Malbas

 

HU19

Gruppvinnarna och de tre bästa tvåorna i denna omgång går vidare.

Länk till webbsändning HU19

Resultat

Grupp H Grupp I Grupp J
Fryshuset Basket Filborna BG BC Luleå
KFUM Sundsvall Kalmar Saints Hammarby Basket
Umeå BSKT Nässjö Basket IK Eos
    Tureberg Basket
     
Arrangör Arrangör Arrangör
Fryshuset Basket Nässjö Basket Tureberg Basket

 

Grupp K Grupp L Grupp M
Högsbo Basket Norrköping Dolphins Alvik Basket
Köping Basket Skuru Basket KFUM Lidingö
KFUM Blackeberg Tyresö Basket Onsala Pirates
Marbo Basket Västra Hisingen Basket Östersund Basket
     
Arrangör Arrangör Arrangör
Högsbo Basket Skuru Basket Alvik Basket 
Skribent: Johannes Wohlert
Epost: This is a mailto link


facebook twitter-icon YouTube icon button Instagram-icon 

 



Min_Match_Banner_Nej_200X200

feucph3c1

Postadress:
Svenska Basketbollförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996000
E-post: This is a mailto link

Se all info