Hem / Nyheter / Alla vinnare i USM Final Four 2022!

Alla vinnare i USM Final Four 2022!

Det största USM Final Four-arrangemanget någonsin är över, och vi har tio nya Svenska Mästare att föra in i historieböckerna. Här hittar du alla vinnare av årets USM-guld, och vilka som kom med i All-Star Team.

Livesändningar
Det går att se alla matcher från USM Final Four i efterhand på SolidSport. Köp All Access för 189 kr (går att titta/ladda ner matcher fram till 30 juni) eller köp enskilda matcher. 

USM Final Four på SolidSport >>>

Resultat & Statistik
Via den här länken kan du hitta alla resultat och statistik från helgens matcher. 

Livestatistik från USM Final Four >>>

Bilder
På Svensk Baskets Flickr finns alla bilder från USM Final Four samlade, tagna av våra fotograf Sofia Andersson (FotograFia). Fler bilder kommer att laddas upp under kommande vecka. 

Svensk Baskets bildarkiv >>>

———————————————————————————————

DAMER U21

D21.jpg

Vinnare: Luleå Basket (vinst i finalen med 80-34)
Silver: Alvik Basket. Brons: Onsala Pirates

All-Star Team: Moa Erlandsson (Luleå), Sandra Hedlund (Luleå), Tilda Lundgren (Umeå), Olivia Harm (Alvik), Lovisa Ejbyfeldt (Onsala).
MVP: Moa Erlandsson (Luleå)

HERRAR U21

H21.jpg

Vinnare: Fryshuset Basket (vinst i finalen med 83-79)
Silver: Umeå BSKT Brons: AIK Basket

All-Star Team: Elias Weibert (Fryshuset), Hugo Åkerheim (AIK), Nils Botold (Umeå), Anton Lindqvist (Umeå), Nemanja Kutic (Fryshuset)
MVP: Elias Weibert (Fryshuset)

DAMER U19

D19.jpg

Vinnare: Wetterbygden Basket (vinst i finalen med 73-71)
Silver: Södertälje BBK Brons: Norrköping Dolphins

All-Star Team: Edessa Noyan (Södertälje), Astrid Sandberg Frankl (Fryshuset), Saga Eklöv (Norrköping), Tilda Sjökvist (Wetterbygden), Emma Johansson (Wetterbygden)
MVP: Tilda Sjökvist (Wetterbygden) 

HERRAR U19

H19.jpg

Vinnare: Åkersberga Basket (vinst i finalen med 83-74)
Silver: Nässjö Basket Brons: Djurgården Basket

All-Star Team: Isak Andersson (Malbas), Colin McInerny (Djurgården), Anton Politis (Nässjö), Arvid Lindgren (Åkersberga), Joel Halling (Åkersberga)
MVP: Arvid Lindgren (Åkersberga)

DAMER U17

D17.jpg

Vinnare: Alvik Basket (vinst i finalen med 53-50)
Silver: Norrköping Dolphins Brons: Luleå Basket Fjärdeplats: Blackeberg Basket

All-Star Team: Kajsa Levin (Alvik), Alice Curman (Alvik), Tiffany Barbosa (Blackeberg), Elle Johansson (Luleå), Sara Basaran (Norrköping)
MVP: Kajsa Levin (Alvik)

HERRAR U17

H17.jpg

Vinnare: Fryshuset Basket (vinst i finalen med 78-68)
Silver: Alvik Basket Brons: Östersund Fjärdeplats: Malbas

All-Star Team: Oskar Wickström Stürmer (Alvik), Eddie Hedqvist (Fryshuset), Edwin Soamo (Fryshuset), Gustav Vågström (Östersund), Max Lidman (Fryshuset)
MVP: Max Lidman (Fryshuset)

FLICKOR U16

F16.jpg

Vinnare: Alvik Basket (vinst i finalen 64-47)
Silver: Norrköping Dolphins Brons: AIK Basket Fjärdeplats: Södertälje BBK

All-Star Team: Hanna Hilberth (Alvik), Hanna Kajevic Medina (Norrköping), Aristea Kiriakou (AK), Ebba Bergengårdh (Alvik), Maya Frey (Alvik)
MVP: Hanna Kajevic Medina (Norrköping)

POJKAR U16

P16.jpg

Vinnare: Fryshuset Basket (vinst i finalen med 93-62)
Silver: Blacksburg Basket Brons: Högsbo Basket Fjärdeplats: Lobas

All-Star Team: Julius Berglund Price (Fryshuset), Casper Pohto (Fryshuset), Sebastian Hallberg (Högsbo), Filip Hedman (Lobas), Nathaniel Nzonyansi (Blackeberg)
MVP: Julius Berglund Price (Fryshuset)

FLICKOR U15

F15.jpg

Vinnare: Alvik Basket (vinst i finalen med 89-73)
Silver: Malbas Brons: Uppsala Basket Fjärdeplats: Spånga Basket

All-Star Team: Bayan Salih (Uppsala), Lisen Curman (Alvik), Nova Szabo (Spånga), Melissa Yildrim (Malbas), Ebba Jägare (Alvik)
MVP: Lisen Curman (Alvik)

POJKAR U15

P15.jpg

Vinnare: Hammarby Basket (vinst i finalen med 83-76)
Silver: Alvik Basket Brons: Fryshuset Basket Fjärdeplats: Malbas

All-Star Team: Malcolm Berglund Price (Hammarby), Check-Oumar Fadiga (Hammarby), Rodrigo’s Jucevicius (Fryshuset), Sixten Smedjeback (Malbas), Ludvig Prytz (Alvik)
MVP: Malcolm Berglund Price (Hammarby)