Hoppa till sidans innehåll

Vi ställer upp!


Du som vill skriva under på att det ska vara Fair Play inom basketen och står bakom det vi förespråkar inom "Jag Ställer Upp" fyller i detta enkla formulär. https://response.questback.com/idrott/jsunamnlista/

Gå även in och gilla "Jag Ställer Upp" på Facebook, så får du alla uppdateringar i projektet, samt ta del av artiklar och vara delaktig i kommunikationen om vår värdegrund.


Jag ställer upp!

  1. Klara Lundquist - spelare Alvik Basket F97 och F98
  2. Ellen Nylund - spelare F99 Spånga Vikings
  3. Anders Lindgren - ledare, KFUM Haga Haninge
  4. Mikael Stål - coach
  5. Patrik Håkansson - domare
  6. Patrik Nilsson - domare
  7. Denis Jakopovic - domare
  8. Towe Wassberger - coach, spelare och ledamot, Järfälla Basket
  9. Tompa Nygren - coach
  10. Mbuyi Ilunga - organisationsutvecklare SBBF
  11. Maria Lindström Nilsson - förälder, KFUM Uppsala
  12. Siri Lodding - spelare och coach, KFUM Lidingö Basket
  13. Morgan Nyberg Boussard - Team Manager, Eskilstuna Basket
  14. Aase Boussard - förälder
  15. Gabrielle Kjellberg (Kyhlstedt) - fd Elitspelare
  16. Jonny Hansson - basketförälder, KFUM Blackeberg
  17. Barbro Falk - coach, KFUM Uppsala Basket
  18. David McCann - coach, Alvik Basket
  19. David Allahyarian - coach, spelare, Blackeberg Basket
  20. Jonas Eriksson - coach, Värmdö IF
  21. Anneli Nilsson - förälder, Skuru IK
  22. Gunnar Bergstedt - förälder, Alvik Basket
  23. Inger Bergstedt - förälder, Alvik Basket
  24. Patrik Setzman - coach, Täby Basket
  25. Helen Nylund - förälder, Spånga Basket
  26. Johanna Hedqvist - coach, KFUM Lidingö Basket
  27. Reda Bentebra - spelare, Telge BK
  28. Christian Törqvist - fd ligaspelare och idag motionsspelare, Telge BK
  29. Christer Jernberg - lagledare och ledamot, Haga Haninge
  30. Lejla Vidimlic - domare
  31. Johan Matic - IK Hephata
  32. Anette Meliane - funktionär och förälder, Solna Vikings
  33. Lotta Skarle - coach, KFUM Lidingö Basket
  34. Martin Kahlin - coach, KFUM Lidingö Basket
  35. Margareta Abacioglu - coach, Tensta Basket
  36. Gunvi Yrjänä - förälder
  37. Git Malmborg - Wannabees Basket
  38. Katarina Montgomery - förälder, Alvik Basket
  39. Tommy Wallin - förälder och domare, Jämtland
  40. Tony Martin - förälder
  41. Patrick Montgomery - Bromma Vets
  42. David Åkerström - spelare, Spånga Basket
  43. Marie Åkerström - förälder
  44. Dan Åkerström - förälder
  45. Henrik Evers - fd Landslagsspelare
  46. Mattias Sahlström - fd Landslagsspelare
  47. Lesli Myrthil - spelare, Solna Vikings
  48. Jonte Karlsson - landslagsansvarig
  49. Jörgen Sandberg - fysio landslagen
  50. Carina Brandén - förälder och coach, Täby Basket
  51. Gunnar Benon - Täby Basket
  52. Dejan Inic - domare
  53. Lydia Haile - coach Järva
  54. Peter Carlson - lagledare SBBK Wolves
  55. Johan Paulin - coach Täby Basket
  56. Sara Naumann - coach och förälder Täby Basket
  57. Abdulahi Hassan - domare
  58. Nicke Mpotitsis - idrottslärare, Björkebyskolan Järfälla
  59. Niklas Anbratt - ordförande, Lidingö Basket
  60. Kenth Bärlin - Stockholms Basketbollförbund
  61. Tackis Pritsinis
  62. Beryl Melander - förälder, Polisen Kungsholmen
  63. Kristina Helander Carayol - Tensta Basket
  64. Charles Carayol - Tensta Basket
  65. Andreas Bergström - coach, Lidingö Basket
  66. Junior Fungula - domare
  67. Jens Tillman - coach, Södertälje BBK
  68. Thomas Stavö - Sigtuna Basket
  69. Neal Peterson - coach, Sigtuna Basket
  70. Stefan Grundberg - spelare, Near East Grekland
  71. Zeynep Ünlü - coach, Akropol BBK
  72. Ingela Wettergren coach, Kantan Basket
  73. Mathilda Sondén - stadslagsspelare Djursholm
  74. Milena Johannes - stadslagsspelare Järva BK
  75. Nelly Jonsson - stadslagsspelare Solna Vikings
  76. Alva Karasalo Dahlbäck - stadslagsspelare Skuru IK
  77. Graziella El-Ghorayeb - stadslagsspelare JKS
  78. Frida Svensson - stadslagsspelare Alvik West
  79. Malin Dunér - stadslagsspelare Alvik West
  80. Frida Wassberger - stadslagsspelare Järfälla Basket
  81. Seghen Goitom - stadslagsspelare Järva BK
  82. Eden Ghirmay - stadslagsspelare Harem Basket
  83. Lisa Ekman - stadslagsspelare Skuru IK
  84. Berfin Tanhan - stadslagsspelare Harem Basket
  85. Therese Pettersson - stadslagsspelare Blackeberg Basket
  86. Fanny Lindberg - stadslagsspelare Skuru IK
  87. Petra Najm - stadslagsspelare Sigtuna BBK
  88. Moa Brodén - stadslagsspelare Söder Basket
  89. Samira Fessaha - stadslagsspelare Järva BK
  90. Mannuella Azri - stadslagsspelare Sigtuna BBK
  91. Harerta Zehaya - stadslagsspelare Söder Basket
  92. Sara Jörgensen - stadslagsspelare Blackeberg Basket
  93. Siri Westermark - stadslagsspelare Söder Basket
  94. Urcil Ngongo - stadslagsspelare Söder Basket
  95. Ellen Forsström - Bollstanäs BK
  96. Mats Petersson - domare och matchledare
  97. Martin Palmblad - spelare Solna Vikings och landslaget
  98. Nesrin Kayhan - spelare, ledare och domare KFUM Haga Haninge
  99. Daniel Isaksson - domare
  100. Anna Hatziharalambous - lagledare Tyresö Basket
  101. Mats Ohlson - ordf. Tyresö Basket
  102. Anna Ullin - coach Söder Basket
  103. Sara Bruce - Tyresö Basket
  104. Tony Classon - Stockholms Basketbollförbund
  105. Helena Törnkvist - coach Bollstanäs
  106. Richard Siegel - coach Skuru IK
  107. Malin Wikman - förälder Söder Basket
  108. Agneta Stavegren - KFUM Haga Haninge
  109. Jacob Ljungqvist - Rosenborg BBK
  110. Richard Stenlund - lagledare Haga Haningen Vets
  111. Johan Löfling - spelare och ledare KFUM Haga Haninge
  112. Mujgan Winther - KFUM Haga Haninge
  113. Madeleine Rickmer - spelare, coach och domare Haga Haninge
  114. Ellen Monjes Vikman - spelare Söder Basket
  115. André Wredlert - coach Haga Haninge
  116. Jenny Timlin - coach Haga Haninge
  117. Kaisu Timlin - förälder Haga Haninge
  118. Thomas Cooks - Fredrika Bremerskolans Basketakademi
  119. Markos Kiriakidis - coach Blackeberg Basket
  120. Malin de Besche - coach Haga Haninge
  121. Jennifer Hansson - coach Skuru IK Basket
  122. Cissi Kahn - Skuru IK Basket
  123. Lars Westerlund - lagledare Skuru IK Basket
  124. Jonas Morin - Huddinge Basket
  125. Ervin Efendic - spelare och domare
  126. Jessica Wollroth - Skuru IK:s damlag
  127. Christofer Andersson - coach Skuru IK Basket
  128. Niklas Axelsson - Blackeberg Sputnix
  129. Emma Halldin Wedin - Solna Vikings damlag
  130. Kjell Karlgren - Täby Basket
  131. Tony Andraos - coach Bollstanäs Basket
  132. Ulli Söderberg - förälder och lagledare Skuru IK Basket
  133. Ronnie Christensen - ordförande, KFUM Blackebergs IK
  134. Eva Thurell - lagledare och förälder Skuru IK Basket
  135. Per Malmqvist - Djursholm Indians
  136. Anette Larsson - Bollstanäs Sportklubb
  137. Jürgen Elsnitz - ungdomscoach och förälder Skuru IK Basket
  138. Jan-Erik Karlsson - Kantan Basket
  139. Stefan Wennberg förälder Alvik Basket
  140. Oluoma Nnamaka - Carife Ferrara, Italien
  141. Annika Gustafsson - förälder Söder basket
  142. Johanna Ljungkvist-Ekberg - Svenska Basketbollförbundet
  143. Sami Yrjänä - ungdomsledare Solna Vikings
  144. Lena Hansen - coach Blackeberg/Trollboda F98/99
  145. Peter Sundén - basketförälder Alvik F95
  146. Peter Kantzy - Alvik basket F95
  147. Hampus Kalén - spelare, coach och domare
  148. Johan Olsson - domare och coach
  149. Luis Monjes Castro - förälder Söder Basket
  150. Åsa Holmgren - förälder Söder Basket
  151. Julia Nygård - spelare Söder Basket F97
  152. Robert Hallin - förälder Söder Basket
  153. Heléne Hallin - förälder Söder Basket
  154. Anders Brodén - basketförälder Söder Basket
  155. Natalie Nordström - Söder Basket
  156. Chioma Nnamaka - Telekomas Litauen
  157. Peter Blomberg - coach Haga Haninge
  158. Stefan Mattsson - spelare i Oldbas
  159. Johanna Axelsson Mattsson - Malbas styrelse
  160. Nicklas Mether - TV-spelsbasketspelare
  161. Jasmina Pacariz - projektledare 08-Values
  162. Jonathan Nnamaka - basketförälder
  163. Ann-Katrin Nnamaka - basketförälder
  164. Alma Yttergren - Järfällas damlag
  165. Roger Söderman - Tumba Basket
  166. Alexandra Ibegbulem Lindell - Järfällas damlag
  167. Cherifa Chatti - Järfällas damlag
  168. Johan Persson - coach Järfälla Basket
  169. Luciana Jonsson - Järfällas damlag
  170. Michaela Livijn - Solna Vikings damlag/Damlandslaget
  171. Marie Mether - Solna Vikings styrelse
  172. Ifeanyi Nnamaka - Paleo Faliro
  173. Helena Klackenberg - Järfällas damlag
  174. Kadidja Andersson - 08 Stockholm Human Rights damlag
  175. Stina Petersson - Järfällas damlag
  176. Caroline Svantesson - Järfällas damlag
  177. Karolina Mindell Kidanu - Järfällas damlag
  178. Azuka Nnamaka - Järfällas damlag
  179. Johan Brynje - KFUM Uppsala Basket
  180. Tobias Jäppinen - Blackeberg Basket
  181. Cinnika Beiming - supporter SBBK, Stockholms Idrottsförbund
  182. Niclas Rodhborn - lagkapten Svenska Rullstolsbasketlandslaget
  183. Jack Troha - coach Sigtuna Basket
  184. Philip Aluko - KFUM Central Basket
  185. Svante Bengtsson - KFUM Central Basket
  186. Andreas Aldrin - coach Höken Damer/Luleå Stars F96
  187. Gunnar von Koch - lagförälder P99 Kevinge Djursholm Indians
  188. Helena Lundberg - basketförälder
  189. Peter Kohlström - spelare Rullstolsbasketlandslaget/Nacka HI
  190. Eivind Möstl - KFUM Central Basket
  191. Malin Karlsson - coach Damer/U18 Tyrseö Basket
  192. Tommie Hansson - tränare 08 Stockholm HR
  193. Anna Magnusson - Stockholms Basketbollförbund
  194. Lars Treser - coach Åkersberga Basket Damer
  195. Ronnie Vaerlien - coach P95/P96 Djursholm Indians
  196. Rolf Lundgren - Djursholm Indians
  197. Hans Lindblom - Upplands BDF
  198. Mats Moberg - ägare av Basketshop.se
  199. David Leman - coach
  200. Anders Petersson - ordf. och tränare KFUM JKS Basket
  201. Zlatan Hadziresic - coach BG Uppsala & Sallén Damer
  202. Fottios Lingas - coach
  203. Peter Ånäs - Åkersberga Basket
  204. Andreas Berntsson - sportchef och coach KFUM Blackeberg
  205. Sedric Sari - coach och spelare, Åkersberga Basket
  206. Percy Andersson - coach P94 Polisen Basket
  207. Joakim Stavegren - föreningsledare och domare
  208. Olle Lundén - coach
  209. Anette Lindberg - coach P97 KFUM Uppsala Basket, Bälinge
  210. Lars-Gunnar Andersson - förbundskapten Rullstolsbasket
  211. Per Källman - landslagsansvarig
  212. Christer Stjernborg - tränare
  213. Thomas Cannermo - Åkersberga Basket
  214. Orkan Berktan - Alvik Basket
  215. Ulrika Abrahamsson - supporter/Förälder KFUM Uppsala Basket
  216. Anders Härd - ass coach Damlandslaget/Coach 08 Stockholm HR
  217. Jörgen Sandberg - fysio Damlandslaget
  218. Ronnie Berglund - ledare KFUM Haga Haninge
  219. Kevin Ryan - fd General Manager 08 Stockholm Human Rights
  220. Andreas Hedman - Skuru IK
  221. Lasse Nygren - coach F95 BK Järva
  222. Waldo Teppans - Svenska Basketbollförbundet
  223. Lars Sandström - coach F15 BK Järva
  224. Fredrik Hahne - tränaransvarig Viby Basket
  225. Daniella Järn - ledare/Spelare Åkersberga Basket
  226. Morgan Lindström - Knivsta Basket
  227. Jens Larsson - coach P03 Åkersberga Basket
  228. Pontus Frivold - ass coach Herrlandslaget
  229. Claes Tellman - Lidingö Basket
  230. Kicki Öman - Söder Basket
  231. Anders Nordström - lagledare Herrlaget Åkersberga Basket
  232. Per Stümer - Södertälje BBK
  233. Lena Wallin-Kantzy - Svenska Basketbollförbundet
  234. Robert Lindfors - coach P96/P99 Åkersberga Basket
  235. Ulf Andersson - coach HU16 Västerås Basket
  236. Mikael Johansson - Luleå RiG, Landslagscoach DU18
  237. Kristina Johansson - coach F01 Täby Basket
  238. Mikael Lundberg - ungdomsledare KFUM Uppsala Basket
  239. Dennis Aulander - Sanda Riksbasketgymnasium
  240. Jan Johansson - landslagscoach HU15
  241. Patrik Johansen - coach Bollstanäs SK
  242. Mats Wallin - ungdomsledare KFUM Uppsala Basket
  243. Sonja Entzenberg - coach KFUM Uppsala Basket F94 Vit och P98 Sverker
  244. Peter van der Weiden - coach P97 Åkersberga Basket
  245. Lena Wassén - Åkersberga Basket
  246. Sari Kinnunen - coach och styrelseledamot Åkersberga Basket
  247. Lena Böhlin - coach P95 Åkersberga Basket
  248. Lars Johansson - Förbundskapten Damlandslaget
  249. Magnus Sjöholm - coach P98 Åkersberga Basket
  250. Axel Grünewald - coach Uppsala F96 Vit
  251. Örjan Engberg - Stockholms Basketbollförbund
  252. Jonas Bygdén - Stockholms Basketbollförbund
  253. Sara Rouhani - ledare KFUM Uppsala Basket
  254. Aila Ibanez Mengüc - Svenska Basketbollförbundet
  255. Åsa Roos Svensson - Stockholms Basketbollförbund
  256. Axel Wallin - landslagscoach DU20
  257. Jenny Håkansson - ledare Söder Basket
  258. Isse Isaksson - sportchef BK Järva
  259. Casandra Samuelsson - spelare F99 Polisen Basket
  260. Joakim Samuelsson - ledare Polisen Basket
  261. Mats Taraldsson - Stockholms Basketbollförbund
  262. Gustaf Agenäs - ungdomsledare Solna Basket
  263. Kjell Tallén - Stockholms Basketdistriktsförbund
  264. Loffe Tormér - SISU Stockholm
  265. Samir Jones - Stockholms Basketdistriktsförbund
  266. Marina Tillberg - Stockholms Basketdistriktsförbund
  267. Sven Lidgren - Stockholms Basketbollförbund, styrelse
  268. Mattias Krook - coach Polisen Basket, samt domare och språkrör
  269. Daniel Gustavsson - ledare Sigtuna Basket
  270. Mattias Nordin - ledare Sigtuna Basket
  271. Marwin Martinez - domare Sigtuna Basket
  272. Richard Valenzuela - spelare Sigtuna Basket
  273. Jessica Himo - domare, spelare, ledare Sigtuna Basket
  274. Kim Abdulamir - domare, spelare, ledare Sigtuna Basket
  275. Eleny Petersson - spelare och ledare Sigtuna Basket
  276. Michaela Edwinson - spelare och domare Sigtuna Basket
  277. Jenise Petersson - spelare Sigtuna Basket
  278. Elektra Marmo - spelare Sigtuna Basket
  279. Albertina Daoud - spelare Sigtuna Basket
  280. Sara Soltaniah - spelare Sigtuna Basket
  281. Isabella Celik - spelare Sigtuna Basket
  282. Douglas Troha - styrelseledamot Sigtuna Basket
  283. Seriani Celik - spelare Sigtuna Basket
  284. Nikita Marmo - spelare Sigtuna Basket
  285. Thomas Granström - styrelse Sigtuna Basket
  286. Marco Rasic - coach Sigtuna Basket
  287. Sandra Troha - ledare Sigtuna Basket
  288. Stefan Wärn - förälder Värmdö IF
  289. Tomas Pettersson - ledare och spelare Bollstanäs SK
  290. Monica Söderberg - ledare och styrelseledamot, Polisen Basket
  291. Kenneth Pernyér - ledare, Kungsholmen Basket
  292. Marianne Johnsson - förälder, Bollstanäs SK
  293. Marjen Lindeberg - coach och förälder, Fryshuset
  294. Staffan Thilén - coach, spelare och språkrör - JKS
  295. Veronika Lyckow - styrelseledamot - Lidingö Basket
  296. Helen Fasth Gillstedt - ledare och förälder - Djursholm Indians
  297. Isabella Sala - spelare, ledare och språkrör - Lidingö Basket
  298. Sixten Bigner af Klintberg - spelare, Lidingö Basket
  299. Minoo Binger - ledare, Lidingö Basket
  300. Peter Larsson Vikman - ordförande, Wärmdö Basketbollklubb
  301. Camilla Jönsson - ledare, Södertälje BBK
  302. Anders Eklind - ledare och förälder, Södertälje BBK
  303. Anders Tillgren - förälder, Spånga Basket
  304. Jan Larsson - förälder, KFUM Fryshuset Basket
  305. Marc Möller - ledare, Spånga Basket
  306. Rickard Tidblom - ledare och förälder, Spånga Basket
  307. Mattias Krook - doamre och ledare, Polisen Basket
  308. Gertie Ramskog - ledare, Söder Basket
  309. Jenny Lagerqvist - förälder, Spånga Basket
  310. Anderas Andersson - ledare, Spånga Basket
  311. Sofie Lagumdzija - ledare, Spånga Basket
  312. Sofia Pettersson - ledare, spelare, domare, Polisen Basket
  313. Peter Blomberg - förälder, Skuru IK Basket
  314. Edvin Yaghoot - spelare, Spånga Basket
  315. Elin Sämfors - ledare, Spånga Basket
  316. Maria Fährlin - förälder, Spånga Basket
  317. Tomas Flykt - ledare, förälder, Spånga Basket
  318. Osama Faisal Mahdy - spelare, ledare, domare, Spånga Basket
  319. Mats Larsson - förälder, Spånga Basket
  320. Curt Rosman - förälder, Spånga Basket
  321. Tommy Wallin - ledare, domare, förälder, Östersund Basket
  322. Karina Rosendal - förälder, Blackeberg
  323. Felicia Melander - ledare, Täby Basket
  324. Christer Sjögren - Sportchef KFUM Central
  325. Monica Rydell Karlsson - Ledare Djursholm Indians
  326. Janice Enström - Spalre/Ledare Djursholm Indians
  327. Staffan Söderberg - Lagförälder Täby Basket P04

 

 

Alla domare i distriktet har också förbundit sig gentemot Stockholms Basketdistriktsförbund att följa vår värdegrund - "Jag Ställer Upp". De är i högsta grad delaktiga i arbetet med att skapa en bättre miljö för våra barn och ungdomar genom att vara en förebild och:

 

- ha spelarnas och matchens bästa i åtanke vid dömning på alla nivåer

- sprida en positiv anda och förespråka en god kommunikation gentemot alla parter

- ha ett kommunikativt och pedagogiskt förhållningssätt under matcherna

- ha nolltolerans bland samtliga gällande ett osportsligt eller i övrigt oacceptabelt beteende utifrån värderingarna för "Jag Ställer Upp"

- ta ansvar för att vara så väl förberedd som möjligt - komma senast 20 min innan matchstart, hålla sig i god fysisk form och vara uppdaterad på regler

- ta ansvar att alltid visa upp domarkortet innan matchstart

- ta ansvar för att kontrollera licenslistor och se till så att protokoll blir ordentligt ifyllda

- alltid döma i rätt domarkläder och skor


 

I samband med serieanmälan till Stockholms Basketdistriktsförbunds tävlingsverksamhet förbinder sig föreningarna att följa "Jag Ställer Upps" riktlinjer och vara delaktiga i arbetet med att skapa en bra och utvecklande miljö, särskilt för våra barn och ungdomar.

Som förening ställer vi upp på att:

  • ha en uttalad värdegrund inom föreningen som vi aktivt arbetar efter.
  • aktivt arbeta med förebyggande verksamhet som främjar trygghet, att ta ansvar, gemenskap, uppmuntran, god kommunikation, ömsesidig respekt, positivitet, utveckling och roliga minnen, samtidigt som vi motarbetar och har nolltolerans mot all typ av osportsligt beteende.
  • bistå med en person som är föreningens språkrör i frågor kring "Jag Ställer Upp". Denna person har kontakt med Stockholms Basketdistriktsförbund gällande värdegrundsfrågor, samt är ansvarig för att informationen om "Jag Ställer Upp" når föreningen och dess medlemmar.
  • föreningens språkrör deltar på de språkrörsmöten distriktet sammankallar till under säsongen och hjälper till i samarbetet med att skapa en gemensam värdegrund för basketen inom Stockholms basketdistrikt.

 

Uppdaterad: 21 SEP 2016 15:08 Skribent: Marina Tillberg


 

JSU_180x180

 

 SISU_180x180

 

 

Postadress:
Stockholms BDF
Fakturaadress E-faktura: This is a mailto link, Gustavslundsvägen 34
167 51 Bromma

Besöksadress:
Gustavslundsvägen 34 vån 1
167 51 Bromma

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: info@stockholmbasket...

Se all info