Skip to content
 

Basketen är tillbaka i Trosa

Nyhetsartikel

Publicerad 2023-02-14

Vi hälsar Trosa Vagnhärads SK (TVSK) välkomna som ny förening i Östsvenska BDF.

Basket är inte någon ny företeelse i idyllen Trosa. Det har funnits initiativ tidigare som senare runnit ut i sanden men nu har 34-åriga Malin Eriksson som är basketfostrad i Skuru IK åter tagit basketen tillbaka till kommunen och det är fotbollsklubben Trosa Vagnhärads SK som välkomnat basket i sin verksamhet och i skrivande stund har hela fyra basketgrupper igång. Verksamheten drog igång under hösten 2022 och det har gått fort. Så pass fort att klubben ännu inte hunnit bli medlemmar i Svenska Basketbollförbundet, men det är på gång nu, berättar Malin.

Malin som tillsammans med sambon Ric Edwards flyttade till Trosa för tre år sedan har nu ansvaret för tre av klubbens fyra grupper och man kan räkna in ett 60-tal aktiva medlemmar totalt. När Östsvenska BDF besöker Trosa är det den så kallade ”Pärongruppen” som består av ett 15-tal föräldrar som håller igång i en alldeles för liten idrottshall, men glädjen och engagemanget är det inget brist på. Denna träning förbereder man sig inför en träningsmatch mot Nyköping Baskets motionslag nästa helg, och det är bland annat inkastvarianter som står på agendan. 

Man kan ju tänka sig att Malin och Ric tagit det här initiativet för att man har egna basketintresserade barn, men så är inte fallet, berättar Malin. – Det handlar nog mer om själviskhet, berättar hon och skrattar. – Jag saknade basketen efter flytten till Trosa och tog då initiativet att dra igång detta.

Intresset att hjälpa till i klubben har varit stort och när Malin kallade till ett informationsmöte nyligen kom det ett tiotal personer som alla ville bidra. – Vi har haft jättebra uppslutning och intresse från föräldrar som vill vara med, vilket är jättepositivt, berättar Malin.

– Målet är att vi skall bli så många som möjligt i klubben men några tankar på någon elitsatsning har man inte i kikaren, säger hon. – Alla skall få vara med och det skall man få vara så länge som möjligt. Klubbens yngsta var under lördagen inbjudna till Nyköpings EB-omgång och fick spela matcher för första gången vilket var en kul och nyttig erfarenhet för dem, berättar Malin.

Uppmärksamheten kring Malins driv och engagemang har gett eko ut på bygden och när Årets ledare i Trosa kommun skulle utses 2022 var det Malin som tog hem priset.

– Ja, det var jättekul, säger Malin och fortsätter. – Prisutdelningen hölls i samband med invigningen av Trosas nya inomhushall ”Multum” som inrymmer ett flertal verksamheter och så även basket. – Det som var extra kul med att få priset var att det inte handlade om någon röstning, utan det var kommunstyrelsen som utsåg mig som årets pristagare, berättar hon. Sen har jag och Ric (sambon) även blivit nominerade till ”Årets Trosabor”, berättar hon med ett skratt.

TVSK som klubben kallar sig känns som en frisk fläkt och ett fantastiskt tillskott till Östsvenska BDF och vi hälsar alla inblandade varmt välkomna till distriktet.

Mer från Svensk Basket

Senaste nyheterna

Nyhetsbild

ANMÄLAN ÄR NU ÖPPEN!

Östsvenska BDF och RF-SISU Sörmland hälsar er varmt välkomna till en EB-Clinic i Nyhemshallen i Katrineholm lördagen den 2 december 2023. Clinicen riktar sig till ungdomscoacher på EB-nivå. (2012-2016). Föreläsare är Casper Lönn från RF-SISU som kommer att prata om ledarskap och kommer att anpassa innehållet efter deltagarnas erfarenhet. Dessutom är vi mycket stolta att kunna presentera Joakim Samuelsson välkommen som föreläsare. Jocke kommer att hålla i såväl en teoretisk del som en praktisk. Vi kommer även att få möjlighet till en frågestund med "Jocke".

Nyhetsbild

Sammanfattning av digitala ordförandeträffen

Under säsongen kommer vi hålla digitala ordförandeträffar som ett led i den nya rösträtten som klubbades igenom vid senaste Förbundsmötet i april i år.

Nyhetsbild

Pizza Hut rabattkort utskickade till samtliga basketföreningar

Pizza Huts nybakade samarbete med Svensk Basket hettar till ytterligare – nu har rabattkort skickats ut till samtliga basketföreningar i landet!

Nyhetsbild

Gruppindelningen för U15-16 SM är klar.

Gruppindelningen och spelorter omgång 1 för Ungdoms SM u15-16 är nu klara. Vägen mot Final 4 i Uppsala börjar 20-22 oktober. Hela 147 lag är anmälda i u15-16. Gruppettorna efter första omgången är direkt vidare till omgång 3.

Nyhetsbild

Årets stipendiater i Östsvenska BDF

Efter många och långa överläggningar har ÖBBF:s styrelse beslutat att "Årets coach" respektive "Årets eldsjäl" för säsongen 2022/23 ska tilldelas Willie Cherry och Björn Helin, som båda två hör hemma i Eskilstuna Basket. Pristagarna kommer att få ta emot 5 000 kronor var senare under hösten! Bilden togs exakt i det ögonblick Wille Cherry och Björn Helin fick det chockerande beskedet om stipendierna.

Nyhetsbild

Vill du döma på en högre nivå?

Ta chansen att ta nästa steg i din domarkarriär genom att gå domarutbildning nivå 3. Sista dag att anmäla dig är den 3 oktober.

Vi använder data i form av cookies (kakor) för att analysera trafik på vår webbplats. Genom att dela informationen om användningen till våra analyspartners kan vi förbättra din användarupplevelse. Du kan läsa mer och anpassa dina val på vår sida om datahantering och cookies.

läs mer om cookies

Förklaring nödvändiga cookies

Förklaring statistikcookies