Skip to content
 

Basketen är tillbaka i Trosa

Nyhetsartikel

Publicerad 2023-02-14 (ändrad 2023-02-14)

Vi hälsar Trosa Vagnhärads SK (TVSK) välkomna som ny förening i Östsvenska BDF.

Basket är inte någon ny företeelse i idyllen Trosa. Det har funnits initiativ tidigare som senare runnit ut i sanden men nu har 34-åriga Malin Eriksson som är basketfostrad i Skuru IK åter tagit basketen tillbaka till kommunen och det är fotbollsklubben Trosa Vagnhärads SK som välkomnat basket i sin verksamhet och i skrivande stund har hela fyra basketgrupper igång. Verksamheten drog igång under hösten 2022 och det har gått fort. Så pass fort att klubben ännu inte hunnit bli medlemmar i Svenska Basketbollförbundet, men det är på gång nu, berättar Malin.

Malin som tillsammans med sambon Ric Edwards flyttade till Trosa för tre år sedan har nu ansvaret för tre av klubbens fyra grupper och man kan räkna in ett 60-tal aktiva medlemmar totalt. När Östsvenska BDF besöker Trosa är det den så kallade ”Pärongruppen” som består av ett 15-tal föräldrar som håller igång i en alldeles för liten idrottshall, men glädjen och engagemanget är det inget brist på. Denna träning förbereder man sig inför en träningsmatch mot Nyköping Baskets motionslag nästa helg, och det är bland annat inkastvarianter som står på agendan. 

Man kan ju tänka sig att Malin och Ric tagit det här initiativet för att man har egna basketintresserade barn, men så är inte fallet, berättar Malin. – Det handlar nog mer om själviskhet, berättar hon och skrattar. – Jag saknade basketen efter flytten till Trosa och tog då initiativet att dra igång detta.

Intresset att hjälpa till i klubben har varit stort och när Malin kallade till ett informationsmöte nyligen kom det ett tiotal personer som alla ville bidra. – Vi har haft jättebra uppslutning och intresse från föräldrar som vill vara med, vilket är jättepositivt, berättar Malin.

– Målet är att vi skall bli så många som möjligt i klubben men några tankar på någon elitsatsning har man inte i kikaren, säger hon. – Alla skall få vara med och det skall man få vara så länge som möjligt. Klubbens yngsta var under lördagen inbjudna till Nyköpings EB-omgång och fick spela matcher för första gången vilket var en kul och nyttig erfarenhet för dem, berättar Malin.

Uppmärksamheten kring Malins driv och engagemang har gett eko ut på bygden och när Årets ledare i Trosa kommun skulle utses 2022 var det Malin som tog hem priset.

– Ja, det var jättekul, säger Malin och fortsätter. – Prisutdelningen hölls i samband med invigningen av Trosas nya inomhushall ”Multum” som inrymmer ett flertal verksamheter och så även basket. – Det som var extra kul med att få priset var att det inte handlade om någon röstning, utan det var kommunstyrelsen som utsåg mig som årets pristagare, berättar hon. Sen har jag och Ric (sambon) även blivit nominerade till ”Årets Trosabor”, berättar hon med ett skratt.

TVSK som klubben kallar sig känns som en frisk fläkt och ett fantastiskt tillskott till Östsvenska BDF och vi hälsar alla inblandade varmt välkomna till distriktet.

Mer från Svensk Basket

Senaste nyheterna

Nyhetsbild

Ordförande har ordet

22 april är det extra Förbundsmöte. Då ska det beslutas om Förbundsstyrelsens förslag till förändrad röstlängd och din röst som engagerad inom Svensk Basket är viktig. Förbundsstyrelsens förslag syftar till att öka demokratin i Svensk Basket. 

Nyhetsbild

Nu kan du söka Elitidrottsstipendium

Vill du kombinera basket på högsta nivå med eftergymnasiala studier? Med Elitidrottsstipendiet ges du bättre förutsättningar att ha ett bra liv både under och efter idrottskarriären. 2 maj stänger ansökan.

Nyhetsbild

Digital träff om "Nothing But Net"

I kväll tisdag den 7 mars kl. 18.00 håller vi ett digitalt informationsmöte för alla intresserade basketföreningar om förutsättningarna som gäller för projektet "Nothing But Net 2023".

Nyhetsbild

Nya LOK-stödsregler

Riksidrottsstyrelsen har beslutat att ta ytterligare steg i förändringen av det statliga lokala aktivitetsstödet, så kallat LOK-stöd. Genom att möjliggöra för kortare aktiviteter, öppna upp för fler deltagare och mer spontan medverkan är målet att fler barn och unga engageras och stannar kvar inom idrottsrörelsen.

Nyhetsbild

Basketen är tillbaka i Trosa

Vi hälsar Trosa Vagnhärads SK (TVSK) välkomna som ny förening i Östsvenska BDF.

Nyhetsbild

Ny föreningsutvecklare

Thomas Lönnström påbörjade sitt uppdrag som ny föreningsutvecklare hos Östsvenska BDF den 9 januari .

Vi använder data i form av cookies (kakor) för att analysera trafik på vår webbplats. Genom att dela informationen om användningen till våra analyspartners kan vi förbättra din användarupplevelse. Du kan läsa mer och anpassa dina val på vår sida om datahantering och cookies.

läs mer om cookies

Förklaring nödvändiga cookies

Förklaring statistikcookies