Skip to content
 

Basketen är tillbaka i Trosa

Nyhetsartikel

Publicerad 2023-02-14

Vi hälsar Trosa Vagnhärads SK (TVSK) välkomna som ny förening i Östsvenska BDF.

Basket är inte någon ny företeelse i idyllen Trosa. Det har funnits initiativ tidigare som senare runnit ut i sanden men nu har 34-åriga Malin Eriksson som är basketfostrad i Skuru IK åter tagit basketen tillbaka till kommunen och det är fotbollsklubben Trosa Vagnhärads SK som välkomnat basket i sin verksamhet och i skrivande stund har hela fyra basketgrupper igång. Verksamheten drog igång under hösten 2022 och det har gått fort. Så pass fort att klubben ännu inte hunnit bli medlemmar i Svenska Basketbollförbundet, men det är på gång nu, berättar Malin.

Malin som tillsammans med sambon Ric Edwards flyttade till Trosa för tre år sedan har nu ansvaret för tre av klubbens fyra grupper och man kan räkna in ett 60-tal aktiva medlemmar totalt. När Östsvenska BDF besöker Trosa är det den så kallade ”Pärongruppen” som består av ett 15-tal föräldrar som håller igång i en alldeles för liten idrottshall, men glädjen och engagemanget är det inget brist på. Denna träning förbereder man sig inför en träningsmatch mot Nyköping Baskets motionslag nästa helg, och det är bland annat inkastvarianter som står på agendan. 

Man kan ju tänka sig att Malin och Ric tagit det här initiativet för att man har egna basketintresserade barn, men så är inte fallet, berättar Malin. – Det handlar nog mer om själviskhet, berättar hon och skrattar. – Jag saknade basketen efter flytten till Trosa och tog då initiativet att dra igång detta.

Intresset att hjälpa till i klubben har varit stort och när Malin kallade till ett informationsmöte nyligen kom det ett tiotal personer som alla ville bidra. – Vi har haft jättebra uppslutning och intresse från föräldrar som vill vara med, vilket är jättepositivt, berättar Malin.

– Målet är att vi skall bli så många som möjligt i klubben men några tankar på någon elitsatsning har man inte i kikaren, säger hon. – Alla skall få vara med och det skall man få vara så länge som möjligt. Klubbens yngsta var under lördagen inbjudna till Nyköpings EB-omgång och fick spela matcher för första gången vilket var en kul och nyttig erfarenhet för dem, berättar Malin.

Uppmärksamheten kring Malins driv och engagemang har gett eko ut på bygden och när Årets ledare i Trosa kommun skulle utses 2022 var det Malin som tog hem priset.

– Ja, det var jättekul, säger Malin och fortsätter. – Prisutdelningen hölls i samband med invigningen av Trosas nya inomhushall ”Multum” som inrymmer ett flertal verksamheter och så även basket. – Det som var extra kul med att få priset var att det inte handlade om någon röstning, utan det var kommunstyrelsen som utsåg mig som årets pristagare, berättar hon. Sen har jag och Ric (sambon) även blivit nominerade till ”Årets Trosabor”, berättar hon med ett skratt.

TVSK som klubben kallar sig känns som en frisk fläkt och ett fantastiskt tillskott till Östsvenska BDF och vi hälsar alla inblandade varmt välkomna till distriktet.

Mer från Svensk Basket

Senaste nyheterna

Nyhetsbild

WORKSHOP

Östsvenska BDF har den stora glädjen att bjuda in er till en viktig workshop där vi tillsammans ska forma förslag för framtidens spelmodeller för vårt distrikt. Målet är att hitta alternativ som passar flertalet åldersgrupper, föreningar och lag, samt att tillsammans kunna uppnå en riktlinje om cirka 20 matcher per säsong. Workshopen kommer att ledas av RF-SISU och av tävlingsutvecklare från Svensk Basket, som tillsammans kommer guida oss i arbetet med att gemensamt ta fram riktlinjer för hur vi ska forma vårt gruppspel och slutspel baserat på antal lag och ålder samt hur många lag som finns.

Nyhetsbild

Ny regel ger mer fart och intensitet

För att utveckla basketen i Sverige inför vi till säsongen 2024/25 en regeländring gällande inkast från egen planhalva för att öka intensiteten och farten i spelet.

Nyhetsbild

Ordförande har ordet

Susanne Jidesten reflekterar över aktuella händelser inom Svensk Basket med Förbundsmöte, USM Final Four, nya regeringspengar till idrotten, Svenska Mästare och mycket mer. Trevlig läsning!

Nyhetsbild

Anja Frey blir ny generalsekreterare för Svenska Basketbollförbundet

Sedan årsskiftet har Svenska Basketbollförbundet genomfört en rekryteringsprocess med fokus på att hitta nästa generalsekreterare som tillsammans med styrelse, medarbetare och basketsverige ska stärka och fortsätta att utveckla Svensk Basket.

Nyhetsbild

Vad gäller för röstning vid Förbundsmötet?

Vid Förbundsmötet kan du som röstberättigad deltagare rösta oavsett om du är på plats i lokalen eller om du deltar digitalt. Du kan även inneha fullmakt för annan förening/BDF, men du kan endast representera totalt åtta röster, inklusive dina egna. 

Nyhetsbild

DAGS FÖR TÄVLINGSKONFERENSEN 2024/25

Det är dags för tävlingskonferensen 2024/25 som i år hålls i Motala Sporthall med Motala Basket som värdar. Anmäl dig senast den 17 april till ostsvenska@basket.se

Nyhetsbild

RAPPORT FRÅN ÅRSMÖTET 2024

Under söndagen höll Östsvenska Basketdistriktsförbundet årsmöte i Vasahallen i Linköping med cirka femton deltagare. Vi tackade av Jimmy Tingsborg (Norrköping) och Dennis Broberg (KIF) som lämnar styrelsen efter avslutat uppdrag och vi tackade inte minst av Mats Fredriksson (KIF) som förtjänar ett lite extra stort tack då även han lämnar styrelsen efter hela 19 år som ledamot och vice ordförande. Stort tack alla tre för era fina insatser i distriktet.

Nyhetsbild

VÄLKOMNA TILLBAKA, FIBAS

På 80-talet var Finspångs Basketklubb, även kallat FIBAS en stor aktör inom basketen i Östergötland. Verksamheten blomstrade och man hade lag i alla åldersgrupper, både flickor och pojkar och i vissa åldersklasser dubbla lag. Herrlaget låg i toppen av division två som bäst och man hade både "juggar" och amerikaner i laget. Damlaget huserade i division 3. Sedan dess har verksamheten så sakteliga tynat bort och 2012 lades det sista laget ner och sedan dess har man inte haft någon verksamhet, mer än lite motionsspel för skojs skull. FIBAS tillhör en av våra klassiska basketföreningar i Sverige och nu kommer det att göras ett seriöst försök att få igång klubbens verksamhet igen.

Vi använder data i form av cookies (kakor) för att analysera trafik på vår webbplats. Genom att dela informationen om användningen till våra analyspartners kan vi förbättra din användarupplevelse. Du kan läsa mer och anpassa dina val på vår sida om datahantering och cookies.

läs mer om cookies

Förklaring nödvändiga cookies

Förklaring statistikcookies