Skip to content
 

Glädjen viktigast när basketen etablerar sig i Strängnäs

Nyhetsartikel

Publicerad 2023-07-28

Östsvenska Basketdistriktsförbundet växer så det knakar och bara det senaste året har antalet klubbar vuxit från 12 till 17 st, vilket är en ökning med ca 40% och ett av de senaste tillskotten i distriktet är purfärska Strängnäs Basket. Det startade dock redan säsongen 2017/18 efter att en av initiativtagarna Per Malmén med familj hade lämnat basketstaden Södertälje bakom sig för att etablera sig i den idylliska småstaden.

– Barnen ville fortsätta spela basket efter att vi flyttade och vi försökte hitta någon klubb, men det fanns ju ingenting i närheten. – Detta ledde så småningom till att vi fick kontakt med Eskilstuna Basket som föreslog att vi med deras hjälp, själva skulle dra igång verksamhet på orten, så vi tog till slut saken i egna händer, fast under Eskilstunas beskyddande vingar, berättar Per och fortsätter: – Först var det mest våra egna barn och deras kompisar som kom och lirade och intresset var lite blygsamt initialt, men efter en tid exploderade det och vi hade plötsligt ett 30-tal barn i träning varje vecka, både flickor och pojkar, och sedan har intresset bara blivit större och större och vi har blivit fler och fler år för år.

I takt med att verksamheten växte började även äldre personer höra av sig som ville vara med. Både de som ville spela själva, men även föräldrar till spelare som ville hjälpa till och vara ledare. 

– Det var både föräldrar och andra som spelat tidigare som hörde av sig, så inför klubbens första säsong har vi nu en handfull ledare som står redo att ta sig an anstormningen av spelare, berättar Per.

Det är också i takt med det ökade antalet spelare, men framför allt ökningen på ledarsidan, som man i Strängnäs började känna sig mogna att klippa navelsträngen från Eskilstuna Basket och stå på egna ben och den nya klubben bildades så sent som i slutet av maj. 

– Eskilstuna Basket har hjälpt oss massor de första åren, men nu kände vi att vi ville styra kajutan själva och med deras goda minne. De har varit med på noterna hela tiden och Rolle Busk från Eskilstuna Basket har hela tiden varit peppande, berättar Per.

En av de som tog kontakt med klubben var 38-åriga Maja Lans som är förälder till en av spelarna i klubbens äldsta grupp och som även hon varit engagerad i arbetet med att bilda den nya klubben och som nu är klubbens första kassör. Maja flyttade till Strängnäs för ca tio år sedan och detta från basketmetropolen Luleå där hon växte upp i BK Vråken och senare även kom in på basketgymnasiet i Luleå. Maja berättar att hon tidigare även arbetat med ett basketprojekt i Nicaragua under ett års tid där hon startade upp basket, främst med inriktning på tjejer.

– Jag har ju aldrig hållit på med sånt här som kassörsysslor tidigare så det känns ju lite speciellt att gå in i detta, men vi får hjälpas åt med det till en början, tills jag kommer in i det, säger Maja.

Per Malmén som valdes till klubbens första ordförande är 44 år, har tre barn och började spela basket i Södertälje BBK:s stadsdelsverksamhet och avancerade senare till den tidigare så kallade “All Star”-verksamheten. Senare har han tränat olika ungdomslag till och från. 

Inför hösten har klubben två stora grupper med flickor och pojkar blandat. En grupp för födda 2010 – 2012 och en för de som är födda 2011-2013. 

– Grupperna är egentligen för stora och vi skulle behöva dela upp dem, men vi måste ha ledare, berättar dem. – Vi kommer att inleda säsongen med att bjuda in till ett uppstartsmöte för alla basketintresserade ledare och föräldrar, så får vi se vad det leder till.

Vi har inte hunnit med att sätta det finstilta vad gäller klubbens målsättning och annat på pränt ännu, men vi har pratat om att det i grunden är viktigast att göra basketen tillgänglig för så många som möjligt i Strängnäs och att vi har kul tillsammans, att fler får uppleva glädjen med basket och känslan att få tillhöra ett lag med allt vad det innebär. Glädjen är den viktigaste av grundstenarna för att bygga en verksamhet och få den att blomma.

Mer från Svensk Basket

Senaste nyheterna

Nyhetsbild

Fredag sista dag att anmäla till förbundsserier 2024/25

Nu på fredag, den 16 februari, är sista dag för att anmäla lag till SBL, Basketettan samt Superettan Herr för säsongen 2024/25. 

Nyhetsbild

Välkommen på webbinarie om zonmatcher – ny tävlingsform för bättre spelarutveckling

Vi vill att alla lag i så stor utsträckning som möjligt ska få spela fler bra och utvecklande matcher inom rimligt avstånd. Så ser inte alltid verkligheten ut idag och därför vill vi hjälpa till att förbättra möjligheterna till det. Den 13 mars klockan 18:00 ger vi dig som är nyfiken på att höra mer om zonmatcher möjlighet att delta på vårt andra webbinarie där vi berättar mer om upplägg, bakgrund, fördelar, möjligheter, resestöd och ger även en hel del tips.

Defaultbild med mönster av en basketboll

Sammanfattning av Ordförandeträffen

I onsdags hölls den tredje digitala ordförandeträffen som ett led i att öka demokratin inom Svensk Basket. Här är en kort summering av mötet.

Nyhetsbild

VÄLKOMNA TILLBAKA, FIBAS

På 80-talet var Finspångs Basketklubb, även kallat FIBAS en stor aktör inom basketen i Östergötland. Verksamheten blomstrade och man hade lag i alla åldersgrupper, både flickor och pojkar och i vissa åldersklasser dubbla lag. Herrlaget låg i toppen av division två som bäst och man hade både "juggar" och amerikaner i laget. Damlaget huserade i division 3. Sedan dess har verksamheten så sakteliga tynat bort och 2012 lades det sista laget ner och sedan dess har man inte haft någon verksamhet, mer än lite motionsspel för skojs skull. FIBAS tillhör en av våra klassiska basketföreningar i Sverige och nu kommer det att göras ett seriöst försök att få igång klubbens verksamhet igen.

Nyhetsbild

Ordförande har ordet

Det har varit en intensiv höst, snart är det jul och för många långhelg. Året har präglats av en enorm aktivitet och Svensk Baskets föreningar, distrikt och förbund fortsätter växa, bland annat med en rekordstor tävlingsverksamhet i distrikts- och förbundsserier säsongen 2023/24. Det är ett enormt arbete som görs året runt av aktiva, ledare, domare, medarbetare och förtroendevalda. Det är dags att lyfta och hylla några av alla aktiviteter och händelser under 2023. Häng med!

Nyhetsbild

ANMÄLAN ÄR NU ÖPPEN!

Östsvenska BDF och RF-SISU Sörmland hälsar er varmt välkomna till en EB-Clinic i Nyhemshallen i Katrineholm lördagen den 2 december 2023. Clinicen riktar sig till ungdomscoacher på EB-nivå. (2012-2016). Föreläsare är Casper Lönn från RF-SISU som kommer att prata om ledarskap och kommer att anpassa innehållet efter deltagarnas erfarenhet. Dessutom är vi mycket stolta att kunna presentera Joakim Samuelsson välkommen som föreläsare. Jocke kommer att hålla i såväl en teoretisk del som en praktisk. Vi kommer även att få möjlighet till en frågestund med "Jocke".

Nyhetsbild

Årets stipendiater i Östsvenska BDF

Efter många och långa överläggningar har ÖBBF:s styrelse beslutat att "Årets coach" respektive "Årets eldsjäl" för säsongen 2022/23 ska tilldelas Willie Cherry och Björn Helin, som båda två hör hemma i Eskilstuna Basket. Pristagarna kommer att få ta emot 5 000 kronor var senare under hösten! Bilden togs exakt i det ögonblick Wille Cherry och Björn Helin fick det chockerande beskedet om stipendierna.

Vi använder data i form av cookies (kakor) för att analysera trafik på vår webbplats. Genom att dela informationen om användningen till våra analyspartners kan vi förbättra din användarupplevelse. Du kan läsa mer och anpassa dina val på vår sida om datahantering och cookies.

läs mer om cookies

Förklaring nödvändiga cookies

Förklaring statistikcookies