Skip to content
 

Glädjen viktigast när basketen etablerar sig i Strängnäs

Nyhetsartikel

Publicerad 2023-07-28

Östsvenska Basketdistriktsförbundet växer så det knakar och bara det senaste året har antalet klubbar vuxit från 12 till 17 st, vilket är en ökning med ca 40% och ett av de senaste tillskotten i distriktet är purfärska Strängnäs Basket. Det startade dock redan säsongen 2017/18 efter att en av initiativtagarna Per Malmén med familj hade lämnat basketstaden Södertälje bakom sig för att etablera sig i den idylliska småstaden.

– Barnen ville fortsätta spela basket efter att vi flyttade och vi försökte hitta någon klubb, men det fanns ju ingenting i närheten. – Detta ledde så småningom till att vi fick kontakt med Eskilstuna Basket som föreslog att vi med deras hjälp, själva skulle dra igång verksamhet på orten, så vi tog till slut saken i egna händer, fast under Eskilstunas beskyddande vingar, berättar Per och fortsätter: – Först var det mest våra egna barn och deras kompisar som kom och lirade och intresset var lite blygsamt initialt, men efter en tid exploderade det och vi hade plötsligt ett 30-tal barn i träning varje vecka, både flickor och pojkar, och sedan har intresset bara blivit större och större och vi har blivit fler och fler år för år.

I takt med att verksamheten växte började även äldre personer höra av sig som ville vara med. Både de som ville spela själva, men även föräldrar till spelare som ville hjälpa till och vara ledare. 

– Det var både föräldrar och andra som spelat tidigare som hörde av sig, så inför klubbens första säsong har vi nu en handfull ledare som står redo att ta sig an anstormningen av spelare, berättar Per.

Det är också i takt med det ökade antalet spelare, men framför allt ökningen på ledarsidan, som man i Strängnäs började känna sig mogna att klippa navelsträngen från Eskilstuna Basket och stå på egna ben och den nya klubben bildades så sent som i slutet av maj. 

– Eskilstuna Basket har hjälpt oss massor de första åren, men nu kände vi att vi ville styra kajutan själva och med deras goda minne. De har varit med på noterna hela tiden och Rolle Busk från Eskilstuna Basket har hela tiden varit peppande, berättar Per.

En av de som tog kontakt med klubben var 38-åriga Maja Lans som är förälder till en av spelarna i klubbens äldsta grupp och som även hon varit engagerad i arbetet med att bilda den nya klubben och som nu är klubbens första kassör. Maja flyttade till Strängnäs för ca tio år sedan och detta från basketmetropolen Luleå där hon växte upp i BK Vråken och senare även kom in på basketgymnasiet i Luleå. Maja berättar att hon tidigare även arbetat med ett basketprojekt i Nicaragua under ett års tid där hon startade upp basket, främst med inriktning på tjejer.

– Jag har ju aldrig hållit på med sånt här som kassörsysslor tidigare så det känns ju lite speciellt att gå in i detta, men vi får hjälpas åt med det till en början, tills jag kommer in i det, säger Maja.

Per Malmén som valdes till klubbens första ordförande är 44 år, har tre barn och började spela basket i Södertälje BBK:s stadsdelsverksamhet och avancerade senare till den tidigare så kallade “All Star”-verksamheten. Senare har han tränat olika ungdomslag till och från. 

Inför hösten har klubben två stora grupper med flickor och pojkar blandat. En grupp för födda 2010 – 2012 och en för de som är födda 2011-2013. 

– Grupperna är egentligen för stora och vi skulle behöva dela upp dem, men vi måste ha ledare, berättar dem. – Vi kommer att inleda säsongen med att bjuda in till ett uppstartsmöte för alla basketintresserade ledare och föräldrar, så får vi se vad det leder till.

Vi har inte hunnit med att sätta det finstilta vad gäller klubbens målsättning och annat på pränt ännu, men vi har pratat om att det i grunden är viktigast att göra basketen tillgänglig för så många som möjligt i Strängnäs och att vi har kul tillsammans, att fler får uppleva glädjen med basket och känslan att få tillhöra ett lag med allt vad det innebär. Glädjen är den viktigaste av grundstenarna för att bygga en verksamhet och få den att blomma.

Mer från Svensk Basket

Senaste nyheterna

Nyhetsbild

WORKSHOP

Östsvenska BDF har den stora glädjen att bjuda in er till en viktig workshop där vi tillsammans ska forma förslag för framtidens spelmodeller för vårt distrikt. Målet är att hitta alternativ som passar flertalet åldersgrupper, föreningar och lag, samt att tillsammans kunna uppnå en riktlinje om cirka 20 matcher per säsong. Workshopen kommer att ledas av RF-SISU och av tävlingsutvecklare från Svensk Basket, som tillsammans kommer guida oss i arbetet med att gemensamt ta fram riktlinjer för hur vi ska forma vårt gruppspel och slutspel baserat på antal lag och ålder samt hur många lag som finns.

Nyhetsbild

Ny regel ger mer fart och intensitet

För att utveckla basketen i Sverige inför vi till säsongen 2024/25 en regeländring gällande inkast från egen planhalva för att öka intensiteten och farten i spelet.

Nyhetsbild

Ordförande har ordet

Susanne Jidesten reflekterar över aktuella händelser inom Svensk Basket med Förbundsmöte, USM Final Four, nya regeringspengar till idrotten, Svenska Mästare och mycket mer. Trevlig läsning!

Nyhetsbild

Anja Frey blir ny generalsekreterare för Svenska Basketbollförbundet

Sedan årsskiftet har Svenska Basketbollförbundet genomfört en rekryteringsprocess med fokus på att hitta nästa generalsekreterare som tillsammans med styrelse, medarbetare och basketsverige ska stärka och fortsätta att utveckla Svensk Basket.

Nyhetsbild

Vad gäller för röstning vid Förbundsmötet?

Vid Förbundsmötet kan du som röstberättigad deltagare rösta oavsett om du är på plats i lokalen eller om du deltar digitalt. Du kan även inneha fullmakt för annan förening/BDF, men du kan endast representera totalt åtta röster, inklusive dina egna. 

Nyhetsbild

DAGS FÖR TÄVLINGSKONFERENSEN 2024/25

Det är dags för tävlingskonferensen 2024/25 som i år hålls i Motala Sporthall med Motala Basket som värdar. Anmäl dig senast den 17 april till ostsvenska@basket.se

Nyhetsbild

RAPPORT FRÅN ÅRSMÖTET 2024

Under söndagen höll Östsvenska Basketdistriktsförbundet årsmöte i Vasahallen i Linköping med cirka femton deltagare. Vi tackade av Jimmy Tingsborg (Norrköping) och Dennis Broberg (KIF) som lämnar styrelsen efter avslutat uppdrag och vi tackade inte minst av Mats Fredriksson (KIF) som förtjänar ett lite extra stort tack då även han lämnar styrelsen efter hela 19 år som ledamot och vice ordförande. Stort tack alla tre för era fina insatser i distriktet.

Nyhetsbild

VÄLKOMNA TILLBAKA, FIBAS

På 80-talet var Finspångs Basketklubb, även kallat FIBAS en stor aktör inom basketen i Östergötland. Verksamheten blomstrade och man hade lag i alla åldersgrupper, både flickor och pojkar och i vissa åldersklasser dubbla lag. Herrlaget låg i toppen av division två som bäst och man hade både "juggar" och amerikaner i laget. Damlaget huserade i division 3. Sedan dess har verksamheten så sakteliga tynat bort och 2012 lades det sista laget ner och sedan dess har man inte haft någon verksamhet, mer än lite motionsspel för skojs skull. FIBAS tillhör en av våra klassiska basketföreningar i Sverige och nu kommer det att göras ett seriöst försök att få igång klubbens verksamhet igen.

Vi använder data i form av cookies (kakor) för att analysera trafik på vår webbplats. Genom att dela informationen om användningen till våra analyspartners kan vi förbättra din användarupplevelse. Du kan läsa mer och anpassa dina val på vår sida om datahantering och cookies.

läs mer om cookies

Förklaring nödvändiga cookies

Förklaring statistikcookies