Hoppa till sidans innehåll

Distriktslagsuttagning 14 april

11 APR 2012 16:24
Lördag 14 april sker distriktslagsuttagning i Huskvarna Sporthall för tjejerna U18 och U16 samt i Nässjö Sporthall för killarna U18 och U16.
  • Uppdaterad: 12 APR 2012 16:50

Lördag 14 april genomförs de första uttagningarna till de fyra distriktslagen som kommer att delta i DLT 2012 som genomförs i Uppsala helgen 1-3 juni.

Samlingarna kommer att genomföras i Huskvarna Sporthall för tjejer födda 1994 och 1995 ( D U18 ) samt födda 1996 och yngre ( D U16 ) och i Nässjö Sporthall för killarna födda 1994 och 1995 ( H U18 ) samt födda 1996 och yngre ( H U16 ).

 

Tiderna som gäller i båda hallarna är följande:

10.00 - 11.30 Träningspass U16.
11.30 - 13.00 Träningspass U18.
11.30 - 13.00 Lunch och teoripass U16.
13.00 - 14.30 Träningspass U16.
13.00 - 14.30 Lunch och teoripass U18.
14.30 - 16.00 Träningspass U18.

Denna samling kostar 100 kronor per spelare, vilket inkluderar lunch, och betalning sker kontant på plats och för anmäld spelare som uteblir, oavsett orsak, kommer föreningen att faktureras deltagaravgiften.

Varje spelare tar med träningskläder för 2 pass, anteckningsmaterial, boll, vattenflaska samt en matchtröja från föreningen med en siffra på så att vi kan skilja på spelarna...

 

Coacher för de olika distriktslagen är följande:

D U16 Peter Johansson, Sanda Basket.
D U18 Sanjin Kadrispahic, Brahe Basket.
H U16 Demetrius Poles, Brahe Basket.
H U18 Mats Homelius, KFUM Nässjö.

 

Anmälda spelare till uttagningen 14 april är följande:

HERRAR U18 - 19 anmälda spelare

Brahe Basket
Kalle Blé Cato 94
Fredrik Andersson 95

Anälare
Bengt Berglund

KFUM Nässjö
Marcus Homelius
Eric Larsson
Theo Claesson
Kalle Ekdahl
Isak Liljerud
Oskar Raitemo
Erand Hoxha
Robert Johansson
Simon Eifel
Jesper Lindber
Johannes Tesfay
Abokor James 

Anmälare
Mats Homelius

Tranås Basket
Enes Fazlic 95
Axel Göransson 95

Anmälare
Vic Knight

Västerviks IF
Darko Doneski 95
Niclas Lindgren 95
Dardan Hasangjekaj 95. 

Anmälare
Rikard Nilsson

 

HERRAR U16 - 12 anmälda spelare

Brahe Basket
Jesper Penndal 97
Simon Andrén 97
Oliver Malekzadegan 96
Melker Millton 97 

Anmälare
Niklas Penndal
Patrik Smedberg

KFUM Nässjö
Johannes Höök 96
Oscar Classon 96
Goran Bagaric 96
Kenny Ntungane 96
Oliver Spjuth 96
Emir Keskin 96
Emre Keskin 96
Divin Nsabimana 97

Anmälare
Ulf Classon

 

DAMER U18 - 12 anmälda spelare

Bankeryds Basket
Stina Karlsson 94 

Anmälare
Stefan Karlsson

Brahe Basket
Ester Eriksson 94
Sofia Henriks 94

Anmälare
Sanjin Kadrispahic 

Tranås Basket
Stina Gustavsson 95
Matilda Berggren 94
Frida Elfström 95
Xiaoyun Göransson 95

Anmälare
Vic Knight

Växjö Queens
Lisa Westring 95
Ellen Korsberg  94
Nancy Månsson 95
Nour Saad 94

Anmälare
Mattias Lundgren

 

DAMER U16 - 24 anmälda spelare

Forum Basket
Jennifer Laurits 97
Erika Persson 96
Maja Carlqvist 96
Joanna Adolfsson 96
Elin Forsberg 96
Frida Ekström 96
Emana Heldic 96
Frida Georgsson 96
Sara Warell 96

Anmälare
Thomas Ekström

KFUM Nässjö
Moa Nyberg 97
Tilda Hultin 97
Elin Olsson 97
Anna-Maria Mirkovic 97
Hanna Käll 97
Viktoria Mirkovic 97
Filippa frisk 97

Anmälare
Martina Tälth

Oskarshamns BBK
Danna Vu 96
Linnea Gerhardsson 96
Mathilda Ågren 96
Alice Strömberg 97

Anmälare
Mattias Svensson

Tranås Basket
Moa Lundmark 97
Maja Stenquist 96
Nejira Softic 96
Melissa Muratovic 97

Anmälare
Vic Knight

Skribent: Jovan Skundric


Postadress:
Småland-Blekinge BF
Box 485
551 16 Jönköping

Besöksadress:
St Göransvägen 31
554 54 Jönköping

Kontakt:
Tel: 0704505480
E-post: basket@smalandsidrot...

Se all info