Skip to content
 

Övergång från EB till seriespel U13

Nyhetsartikel

Publicerad 2024-02-11

Distriktet kommer att starta upp ett nytt initiativ från och med våren 2024 för att underlätta övergången från EB-spel till seriespel i ungdomsserierna U13 – och detta riktas mot spelare U12, coacher, föräldrar och föreningsledare.

Detta kommer att påbörjas lördag 13 april 2024 med en samling i Oskarshamn och därefter en samling under en dag innan seriestart i U13, vilket kommer att genomföras i Jönköpings län, där det vid båda tillfällena kommer att ske i två hallar, företrädelsevis i hallar som är i samma byggnad.

Vid dessa samlingar så kommer upplägget vara enligt följande:

 • Start med praktikpass på spelplan med övningstrupp bestående av spelare som just har avslutat seriespel U13 innevarande säsong och innehållet kommer att bestå av olika övningar/regelmoment som visas för spelare och ledare.
  – Speltider.
  – Försvarsspel.
  – Spelarbyten.
  – Time-out.
  – Foul.
  – Lagfoul.
  – Straffkast och uppställning.
  – Med mera som är skillnad mellan EB-spel och spel i U13.
 • Efter ovanstående praktikpass kommer föreningarnas lag att spela träningsmatcher för att testa på och lära sig de olika momenten som är skillnaden mellan EB-spel och spel i U13.
 • I samband med att matcher genomförs så ges coacher/föreningsledare/föräldrar möjlighet att vid flertal tillfällen under dagen ges information i teorisal kring följande:
  – Licenser/spelklarlistor.
  – Lottning, spelprogram, matchändringar mm kring själva serieformen U13.
  – Följa spelprogram då detta påverkar annan verksamhet i föreningen.
  – Licenser/spelklarlistor.
  – Utbildningskrav på coacher.
  – Domare i ungdomsserierna, intern tillsättning.
  – Matchdräkter och handhavande av dessa inom föreningen.
  – Körschema och annat praktisk för seriespel
  – Med mera som är skillnad mellan EB-spel och spel i U13.
 • Kostnaden för deltagande vid samlingen är 100 kronor per person, tas ut av föreningen, vilket inkluderar frukt/dryck vid ankomst, lunch samt frukt/dryck under eftermiddagen.
 • Anmälan till samling 13 april i Oskarshamn sker senast 25 mars via e-post till distriktet där ni anger följande:
  – Namn, telefon och e-postadress på föreningens anmälare.
  – Antal coacher, föreningsledare och föräldrar som kommer att delta från föreningen.
  – Antal spelare flickor respektive pojkar som kommer att delta från föreningen.
  – Antal avvikande kost, ange antal för respektive avvikande kost, för lunchen.
  Notera att anmälan är bindande från 26 mars där avgift tas ut för täckande av beställd mat.

VÄLKOMNA MED FÖRENINGENS ANMÄLAN…!

Mer från Svensk Basket

Senaste nyheterna

Nyhetsbild

Anja Frey blir ny generalsekreterare för Svenska Basketbollförbundet

Sedan årsskiftet har Svenska Basketbollförbundet genomfört en rekryteringsprocess med fokus på att hitta nästa generalsekreterare som tillsammans med styrelse, medarbetare och basketsverige ska stärka och fortsätta att utveckla Svensk Basket.

Nyhetsbild

Vad gäller för röstning vid Förbundsmötet?

Vid Förbundsmötet kan du som röstberättigad deltagare rösta oavsett om du är på plats i lokalen eller om du deltar digitalt. Du kan även inneha fullmakt för annan förening/BDF, men du kan endast representera totalt åtta röster, inklusive dina egna. 

Nyhetsbild

NOCCO SWEDEN 3X3 TOUR 2024 – Från Luleå i norr till Malmö i söder

En fantastisk 3x3-tour väntar!   Förra sommarens 3x3 Tour blev fantastiskt bra. I år vågar vi lova att det kommer att bli ännu bättre!

Nyhetsbild

Sälj armbandet Tillsammans mot cancer och tjäna pengar till föreningen

Vill ni i laget/föreningen hjälpa till att samla in pengar till Cancerfonden och samtidigt tjäna pengar till laget/föreningen? Då är försäljning av armbandet Tillsammans mot cancer en bra grej. Armbandet kostar 100 kronor och 50 kronor går direkt till föreningen/laget. 

Vi använder data i form av cookies (kakor) för att analysera trafik på vår webbplats. Genom att dela informationen om användningen till våra analyspartners kan vi förbättra din användarupplevelse. Du kan läsa mer och anpassa dina val på vår sida om datahantering och cookies.

läs mer om cookies

Förklaring nödvändiga cookies

Förklaring statistikcookies