Skip to content
 

VÄLKOMNA TILLBAKA, FIBAS

Nyhetsartikel

Publicerad 2024-01-25

På 80-talet var Finspångs Basketklubb, även kallat FIBAS en stor aktör inom basketen i Östergötland. Verksamheten blomstrade och man hade lag i alla åldersgrupper, både flickor och pojkar och i vissa åldersklasser dubbla lag. Herrlaget låg i toppen av division två som bäst och man hade både “juggar” och amerikaner i laget. Damlaget huserade i division 3. Sedan dess har verksamheten så sakteliga tynat bort och 2012 lades det sista laget ner och sedan dess har man inte haft någon verksamhet, mer än lite motionsspel för skojs skull. FIBAS tillhör en av våra klassiska basketföreningar i Sverige och nu kommer det att göras ett seriöst försök att få igång klubbens verksamhet igen.

På 80-talet var Finspångs Basketklubb, även kallat FIBAS en stor aktör inom basketen i Östergötland. Verksamheten blomstrade och man hade lag i alla åldersgrupper, både flickor och pojkar och i vissa åldersklasser dubbla lag. Herrlaget låg i toppen av division två som bäst och man hade både “juggar” och amerikaner i laget. Damlaget huserade i division 3. Sedan dess har verksamheten så sakteliga tynat bort och 2012 lades det sista laget ner och sedan dess har man inte haft någon verksamhet, mer än lite motionsspel för skojs skull. FIBAS tillhör en av våra klassiska basketföreningar i Sverige och nu kommer det att göras ett seriöst försök att få igång klubbens verksamhet igen. Tiden och energin att driva föreningen vidare har inte funnits hos de som varit aktiva i klubben tidigare och de har med varm hand lämnat över stafettpinnen till den nya styrelsen.

Under onsdagskvällen hölls nämligen ett årsmöte i föreningen. En ny styrelse har tillträtt och det här skall betraktas som en omstart för FIBAS. Klubbens senaste styrelse mötte den nya som bland annat kommer att bestå av före detta spelare i klubben, och i samarbete med Östvenska BDF:s föreningsutvecklare Thomas Lönnström kommer man nu ta krafttag för att ge basketen i Finspång en ny chans. Årsmötet leddes av Östsvenskas ordförande Claes-Göran Carlberg och från och med nu ser styrelsens sammansättning ut enligt följande: Ordförande: Thomas Lönnström, Kassör: Merita Ajrizaj, Sekreterare: Nezira Kovasevic och ledamot Therese Lindell.

– Det känns lite tomt och sorgligt att lämna över något som varit med mig i över 40 år, säger FIBAS avgående ordförande Mattias Roos efter mötet och fortsätter:  – Men samtidigt känns det bra att det finns en chans för FIBAS att leva vidare.

Östsvenska BDF hälsar FIBAS välkomna tillbaka på planen igen och önskar er stort lycka till med omstarten. I och med kvällens omstart kan distriktet nu räkna in nitton klubbar.

Bilden från vänster: Claes-Göran Carlberg, Björn Strand, Kuba Gustavsson, Nezira Kovasevic, Mattias Roos, Merita Ajrizaj och Therese Lindell. (saknas Thomas Lönnström som tog bilden)

Mer från Svensk Basket

Senaste nyheterna

Nyhetsbild

Anmälan för USM 2024-2025 öppen

Anmälningsportalen till USM 2024/25 för U15, U16, U17, U19 och U21 är öppen. Anmälan behöver vara förbundet tillhanda senast den 31 augusti.

Nyhetsbild

ÖSTSVENSKA VÄXER!

Att Östsvenska BDF vuxit med antalet föreningar de senaste åren är ingen hemlighet och vi kan idag konstatera att det nästan skett en dubblering av antalet föreningar och att vi nu är uppe i sammanlagt nitton föreningar. Senast i raden av nystartade föreningar är Borensberg Basket och som en följd av detta, samt att nästan alla föreningar vuxit, att ni föreningar även blivit betydligt mer noggranna med era registreringar av licenser, kan vi nu stoltsera med att vi är Sveriges fjärde största distrikt när det gäller antal licenserade spelare.

Nyhetsbild

Ordförande har ordet

Sommaren är här och det är spännande tider på flera sätt. Draft till NBA och SM-veckan är runt hörnet, sommaraktiviteter arrangeras runt om i Sverige och i början av augusti går vi med i Stockholm Pride Parade. Det och mycket mer kan du läsa om i Ordförande har ordet.

Nyhetsbild

WORKSHOP

Östsvenska BDF har den stora glädjen att bjuda in er till en viktig workshop där vi tillsammans ska forma förslag för framtidens spelmodeller för vårt distrikt. Målet är att hitta alternativ som passar flertalet åldersgrupper, föreningar och lag, samt att tillsammans kunna uppnå en riktlinje om cirka 20 matcher per säsong. Workshopen kommer att ledas av RF-SISU och av tävlingsutvecklare från Svensk Basket, som tillsammans kommer guida oss i arbetet med att gemensamt ta fram riktlinjer för hur vi ska forma vårt gruppspel och slutspel baserat på antal lag och ålder samt hur många lag som finns.

Nyhetsbild

Ny regel ger mer fart och intensitet

För att utveckla basketen i Sverige inför vi till säsongen 2024/25 en regeländring gällande inkast från egen planhalva för att öka intensiteten och farten i spelet.

Nyhetsbild

Ordförande har ordet

Susanne Jidesten reflekterar över aktuella händelser inom Svensk Basket med Förbundsmöte, USM Final Four, nya regeringspengar till idrotten, Svenska Mästare och mycket mer. Trevlig läsning!

Nyhetsbild

DAGS FÖR TÄVLINGSKONFERENSEN 2024/25

Det är dags för tävlingskonferensen 2024/25 som i år hålls i Motala Sporthall med Motala Basket som värdar. Anmäl dig senast den 17 april till ostsvenska@basket.se

Nyhetsbild

RAPPORT FRÅN ÅRSMÖTET 2024

Under söndagen höll Östsvenska Basketdistriktsförbundet årsmöte i Vasahallen i Linköping med cirka femton deltagare. Vi tackade av Jimmy Tingsborg (Norrköping) och Dennis Broberg (KIF) som lämnar styrelsen efter avslutat uppdrag och vi tackade inte minst av Mats Fredriksson (KIF) som förtjänar ett lite extra stort tack då även han lämnar styrelsen efter hela 19 år som ledamot och vice ordförande. Stort tack alla tre för era fina insatser i distriktet.

Vi använder data i form av cookies (kakor) för att analysera trafik på vår webbplats. Genom att dela informationen om användningen till våra analyspartners kan vi förbättra din användarupplevelse. Du kan läsa mer och anpassa dina val på vår sida om datahantering och cookies.

läs mer om cookies

Förklaring nödvändiga cookies

Förklaring statistikcookies