E-FIBA över för den här gången
Landslagen, Landslaget E-sport, Nyheter
|Publicerad 2026-03-07 av Victor Sundqvist
Efter en turnering med höga ambitioner och flera jämna matcher lämnar laget med både besvikelse och framtidstro.
– Det känns tufft att det är över. Vi hade som mål att ta oss till topp 8, och särskilt efter comebacken mot Great Britain kändes det som att vi hade kontroll. Tyvärr avgjordes det till deras fördel på poäng, säger lagkaptenen Marco Pedocchi.
Trots uttåget ser laget tydliga steg framåt – både för landslaget och för NBA2K som e-sport. De mest minnesvärda ögonblicken kom i utslagsmatcherna, där varje possession blev avgörande. Samtidigt finns en frustration över resultaten, inte minst då laget haft goda resultat mot flera motståndare i träningsmatcher.
– Vi är besvikna just nu, men vi kommer ta lärdom av förlusterna och komma tillbaka starkare nästa år, säger Marco.
Nu väntar en lugnare period under sommaren innan tävlingssäsongen tar fart igen i samband med att nästa spel släpps i början av september.
Mer från Svensk Basket
Senaste nyheterna
Utvärdering regler och spelformer för U8-U14
TävlingUnder våren 2026 genomförde Svenska Basketbollförbundet en utvärde... LÄS MER
Landslagsprogrammet tar nästa steg efter sommarens utvärdering
Landslag UngdomSommaren 2026 gav både positiva besked och tydliga lärdomar för sve... LÄS MER
Dags för Ungdoms-SM 2026-2027!
Ungdoms-SMIdag är det premiär för Ungdoms-SM säsongen 2026-2027. Den här sÃ... LÄS MER
Nybörjare, SM-guldvinnare - alla samlas på samma plan efter 65
65+Från SM-guld till nya basketäventyr efter pensionen. I Hässelby Hea... LÄS MER