Skip to content
 

Aleyna och Linh – ungdomsledare och förebilder

Nyhetsartikel

Publicerad 2024-06-05

Västra Hisingen Basket har en värdegrundsslogan som genomsyrar allt arbete, “VI”. Det står för gemenskap, inkludering, ansvar – ett gemensamt ansvar, det står för möjligheter, mod – att våga, det står för kamratskap, trygghet och för familj. Linh Al-Samarrae och Aleyna Agören är ungdomsledare i Västra Hisingen Basket men också en del av föreningens ryggrad.

Ambassadörer och en trygghet för Västra Hisingen Basket

Aleyna och Linh är Västra Hisingen Baskets ambassadörer när det kommer till att leva och sprida föreningens värdegrund. De är förebilder som speglar visionen och det vardagliga arbetet. Deras engagemang och driv som leds av deras glädje och passion skapar en trygghet för föreningens ungdomar, men även för föreningen. De är två ledare som drar åt samma håll, men som också låter deras personligheter skina igenom.

 

Linh – en förebild både på och av planen

Linh studerar på universitetet och är ledare för Västra Hisingens DU15/16 samt föreningens division 3 damer där hon även spelar. Hon är en av Västra Hisingens äldre kvinnliga ledare. Hon har enligt föreningens verksamhetsansvarige Araz Perwizie en avgörande roll då hon och coachkollegan Dalya ansvarar för föreningens äldre ungdomslag på tjejsidan.
– Linh är en förebild både på och utanför plan där hon med ett pedagogiskt lugn vägleder våra unga tjejer framåt i livet. Hon ställer alltid upp, om det nu är tjejerna, föreningen eller vänner som kallar. Hon skapar en trygghet och tillit som bidragit till en miljö som tillåter våra ungdomar att våga.

 

Aleyna – Västra Hisingens klippa

Aleyna går i nian, spelar i Västra Hisingens DU16 men är även ledare i klubben.
– Dessutom hjälper hon till med inventering av material, leder skolverksamhet och sprider en energi och glädje som man inte kan undvika att smittas av. Aleyna är vår klippa, trots sin unga ålder så hade föreningen inte varit densamma utan henne, säger Araz.

Aleyna ansvar för föreningens skolaktiviteter där fokuset för föreningen är att skapa möjligheter till aktivering för unga i samarbete med skolorna i närområdet.  Hon leder fritidsaktiviteter under skoldagarna, men även lovaktiviteter när skolorna är stängda.
– Aleyna spelar en avgörande roll i vårt arbete och i vårt område då hon som ung kvinnlig ledare banar väg och visar att möjligheter finns, hon är en inspiration, fortsätter Araz.

 

Viktigt att aktivera tjejer

Västra Hisingen Basket har ett uttalat mål att stärka, bygga och utveckla samarbetet med skolorna i närområdet samt att aktivera så många unga som möjligt i området.
– Det är viktigt att vi kan aktivera fler tjejer och hitta fler kvinnliga ledare, både Linh och Aleyna har varit drivande faktorer i det arbetet som ingår i En sportslig chans, avslutar Araz.

 

Aleyna Agören 16 år och Linh Al-Samarrae 22 år är ungdomsledare och fina förebilder i Västra Hisingen Basket.

"Det ger mig glädje och trygghet", säger Aleyna.

Mer från Svensk Basket

Senaste nyheterna

Nyhetsbild

Kallade spelare till U15-landslagens juliläger

Efter vårens zonläger har landslagsstaberna för våra U15-landslag kallat de första 24-spelartrupperna till läger 1-7 juli. Här hittar du de kallade spelarna för Damer U15 och Herrar U15. 

Nyhetsbild

Bobi siktar mot NBA

Den 26 juni kan Malmösonen Bobi Klintman draftas till NBA, 21 år ung. Han blir då endast de fjärde svensken att draftats till världens bästa basketliga.

Nyhetsbild

NBA-draften närmar sig för Bobi & Pelle

Om två veckor genomförs NBA-draften i New York, och Bobi Klintman & Pelle Larsson är just nu mitt uppe i intensiva veckor, med målet att höra sitt namn bli kallat av NBA-kommissarien Adam Silver.

Nyhetsbild

Spelprogrammet för Nordiska Mästerskapen (U18 & U20)

Efter midsommar är Nordiska Mästerskapen tillbaka i Södertälje, när vår U18- och U20-landslag tar sig an våra grannländer. Först ut är Damer U20 den 24 juni - här hittar du hela spelschemat för alla ålderskategorier.

Vi använder data i form av cookies (kakor) för att analysera trafik på vår webbplats. Genom att dela informationen om användningen till våra analyspartners kan vi förbättra din användarupplevelse. Du kan läsa mer och anpassa dina val på vår sida om datahantering och cookies.

läs mer om cookies

Förklaring nödvändiga cookies

Förklaring statistikcookies