Spännande coachclinic i Brandbergen
Baskektutvecklarna, Nyheter, Tränare
|Publicerad 2025-03-11 av Victor Sundqvist
Förra söndagen samlades 75 coacher från fyra olika klubbar från södra Stockholm tillsammans med Svenska Basketbollförbundets Basketutvecklare för tre timmar med lärande, samtal och diskussion kring spelarutveckling.
Haga Haninge stod värd för en utbildningsdag tillsammans med coacher från Fryshuset Basket, Hammarby Basket, Skuru Basket och så klart från Haga Haninge. Temat för träffen var hur vi ser på talanger, hur vi utvecklar framtida landslagsspelare och generellt kring spelarutveckling.
– Ett otroligt bra initiativ där fyra klubbar har samarbetat för att få till en sån här träff. Jag tror vi gynnas i Svensk Basket om vi kan våga samarbeta mer och även om vi kan vara motståndare på planen så kan vi samarbeta utanför planen, då kommer vi alla bli bättre, säger Rikard Aspegren, Basketutvecklare på Svenska Basketbollförbundet
Under dagen höll Svenska Basketbollförbundets Basketutvecklare Andrew Pleick och Rikard Aspegren i två pass. De inledde med att prata om landslagsverksamheten och hur de jobbar med selektionsprocessen i landslagsverksamheten, även läget i Svensk Basket lyftes och vilka styrkor och svagheter de ser hos svenska spelare och hur coacher kan tänka generellt kring spelar- och talangutveckling.
– Att coacher från olika klubbar ges en möjlighet att samlas och samtala tror jag är minst lika viktigt som själva innehållet på träffen. Att vi också kan vara med och bidra i samband med ett sånt här initiativ känns väldigt kul. Sen vill jag lyfta Haga Haninge lite extra, alla klubbar har bidragit i förarbetet, men det har varit Haga Haninge som varit drivande att få till träffen, säger Andrew Pleick.
– Sammanfattningsvis kring talangdiskussioner är vårt tips att fokusera mer på goda utvecklingsmiljöer (för alla) än att fokusera på att hitta och utveckla talanger, fortsätter Rikard Aspegren.
Under andra passet visade Basketutvecklarna i praktiken tillsammans med en övningsgrupp hur man kan forma spelet och aktionerna i spelet genom att anpassa en övning på träning.
– Vi behöver inte ha så många övningar som coacher utan ofta räcker det med att vi laddar/anpassar övningen/spelsituationen för att fokusera på det vi vill utveckla hos spelarna/spelet. Det kan handla om att förändra poängsystemet, lägga på olika regler, förändra antalet spelare, spelytan eller lägga in några begräsningar (exempelvis vad försvaret får göra). Då sätter själva övningsstrukturen fokus på det vi vill få fram av en övning, säger Rikard Aspegren.
Dagen fortsatte med att Shiloh Kalenga och Felicia Schölander från Fryshusets damlag berättade om deras erfarenheter från att spela med ungdomslandslaget. De lyfte bland annat vikten av att vara fysiskt redo för att kunna spela på den internationella scenen.
En paneldiskussion avslutade dagen. Idrottsforskaren Anton Kalén, Fryshusets damlagscoach Johannes Forbes, den tidigare landslagsspelaren och Pelle Larssons pappa Christian Larsson och Rikard Aspegren diskuterade kring talang och spelarutveckling.
– Det var intressant att höra från Christian kring hans perspektiv på Pelles resa från Skuru till NBA. Gillade extra mycket att han betonade att det som varit viktigt på den resan har varit att hitta trygga och utmanade miljöer för Pelle. Det borde vara varje coachs mål att skapa en trygg men samtidigt utmanande miljö, säger Andrew Pleick.
Läs mer kring landslagsverksamheten och selektionsprocessen för de yngsta landslagen.
Lyssna på ett poddavsnitt med Anton Kalén kring hans forskning.
Lyssna på ett poddavsnitt med Anton Kalén kring säsongsplanering.
Vill din förening arrangera något liknande? Kontakta Svenska Basketbollförbundets Basketutvecklare.
Mer från Svensk Basket
Senaste nyheterna
Strategi 2030 på turné – från gemensam riktning till lokal verklighet
Strategi 2030Strategi 2030 är vår gemensamma riktning för Svensk Basket. Nu bö... LÄS MER
Tilda får utökat uppdrag inom tävling, utbildning och 3x3
TävlingKansliet förstärks när Tilda Simic får ett utökat uppdrag med fok... LÄS MER
Hans Brehnfors ny föreningsansvarig inom Svensk Basket
FöreningsutvecklingHans Brehnfors är ny föreningsansvarig inom Svensk Basket. Med lång... LÄS MER
Kvinnliga coacher från hela landet samlades
UtbildningI samband med FIBA U18 Women's EuroBasket 2026 arrangerade Svenska Bas... LÄS MER